dieta bezglutenowa

W ciągu ostatnich kilka lat zapanowała prawdziwa moda na dietę bezglutenową. Przeszło na nią wiele gwiazd i celebrytów, którzy zachwalają efekty odstawienia produktów zawierających gluten. Warto jednak pamiętać, że wykluczenie tego składnika z jadłospisu jest zalecane przede wszystkim ze względów medycznych. Sprawdź, kiedy rezygnacja z żywności z glutenem może być nieunikniona.

Celiakia

Wokół tej choroby krąży naprawdę wiele mitów. Z całą pewnością warto wiedzieć, że celiakia jest chorobą autoimmunologiczną i ma podłoże genetyczne. Oznacza to, że sam gluten jej nie wywołuje, ale po jego spożyciu pojawia się reakcja organizmu. Należy liczyć się  z poważnymi konsekwencjami zdrowotnymi, ponieważ w jej rezultacie dochodzi do uszkodzenia i następnie zaniku kosmków jelitowych błony śluzowej jelita cienkiego.

To z kolei skutkuje upośledzonym trawieniem i wchłanianiem ważnych substancji zawartych w przyjmowanym pokarmie. Z tego powodu chorzy na celiakię często zmagają się z licznymi niedoborami. Celiakia jest nieuleczalna i jedynym skutecznym sposobem na uniknięcie jej objawów jest rezygnacja z glutenu. Moda na dietę bezglutenową znacząco ułatwiła życie chorych, ponieważ obecnie można bez problemu znaleźć sklep z żywnością bezglutenową w przystępnych cenach.

Nieceliakalna nadwrażliwość na gluten

Ta dolegliwość bardzo często jest mylona z celiakią ze względu na dość podobne objawy występujące po spożyciu produktów zawierających gluten. Warto jednak znać podstawowe różnice między nieceliakalną nadwrażliwością na gluten i celiakią. W pierwszym przypadku nie występują stany zapalne jelit i nie dochodzi do uszkodzenia kosmków jelitowych. Ponadto zupełnie inaczej będą wyglądać szczegółowe wyniki badań.

Jeśli zatem wykluczono celiakię i alergię na zboża, a po spożyciu glutenu nadal pojawiają się nieprzyjemne dolegliwości, to prawdopodobnie można mówić o nieceliakalnej nadwrażliwości na gluten. Co ciekawe, ten stan występuje znacznie częściej niż celiakia i jest nim dotkniętych nawet kilka procent społeczeństwa. W złagodzeniu objawów może pomóc dieta bezglutenowa z wykorzystaniem wysokiej jakości produktów ze sklepu Fitorsweet.pl

Choroba Dühringa            

Schorzenie wiąże się z wyjątkowo nieprzyjemnymi dolegliwościami. Choroba Dühringa jest określana również jako opryszczkowate zapalenie skóry, choć jej przyczyną nie jest zakażenie wirusem opryszczki. Charakterystyczną cechą tej dolegliwości są pęcherzowe zmiany skórne przypominające opryszczkę. Ponadto pojawia się nietolerancja glutenu, a wyniki badań są zbliżone do rezultatów otrzymanych przez chorych na celiakię.

W związku z tym osoby cierpiące na chorobę Dühringa, która podobnie jak celiakia jest chorobą autoimmunologiczną, powinny przejść na dietę bezglutenową. Włączenie do jadłospisu produktów niezawierających glutenu, których szeroki wybór czeka w sklepie FIT OR SWEET, może złagodzić objawy. Ponadto znacząco zminimalizowane zostanie ryzyko trwałego uszkodzenia jelit.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here