Jeśli szukasz szybkiego sposobu przemieszczania się po mieście, który będzie stanowił ciekawą alternatywę dla klasycznego roweru, hulajnogi czy rolek, odpowiedzią może być longboard, czyli specjalnie wydłużona wersja tradycyjnej deskorolki. Przy pomocy tego typu deski będziesz przemieszczać się z zaskakująco dużą szybkością, bezpiecznie i bez nadmiernego wysiłku. Jakie inne korzyści mogą wiązać się z wyborem tego typu sprzętu? Na co zwrócić uwagę, wybierając swoją pierwszą deskę longboard? Czy wygląd deski jest najważniejszy?

Longboard a rower

W odróżnieniu od klasycznego roweru deskorolka typu longboard ma znacznie mniejsze rozmiary i niższą wagę, dzięki czemu bez problemu możemy zabrać ją ze sobą do samochodu lub pociągu, a także podróżować z nią korzystając z usług zbiorowej komunikacji miejskiej (autobusu, tramwaju czy metra). Deski nie trzeba przypinać do stojaka, gdy chcemy wejść do sklepu, galerii czy urzędu. Po prostu łapiemy ją w dłonie i zabieramy ze sobą. To nie tylko duża oszczędność czasu, ale i znacznie większa wygoda oraz bezpieczeństwo. Deskę możemy mieć zawsze przy sobie, nawet jeśli wybieramy się do pracy (deskę można zostawić w szatni, ukryć pod biurkiem lub po prostu postawić w kącie pomieszczenia, w którym na co dzień pracujemy). Oczywiście jazda na desce typu longboard wymaga pewnej zręczności i siły fizycznej, ale nie jest w znaczący sposób trudniejsza od jazdy hulajnogą czy wymienionym na wstępie rowerem. Jeśli użyjesz deski nie tylko do przemieszczania się po mieście, ale także do jazdy wyczynowej, zaoferuje Ci ona mnóstwo niezwykle pozytywnych doznań – jazda na tego typu desce jest bardzo dynamiczna, zwłaszcza gdy zjeżdżasz z góry po idealnie równej, najlepiej asfaltowej nawierzchni.

Wybór pierwszej deski

Deskorolki typu longboard to w wielu przypadkach prawdziwe dzieła sztuki. Szczególnie jeśli mówi o longboardach ze sklepu MiejskieSporty.pl: https://miejskiesporty.pl/pol_n_SPORTY_Longboard-307.html. Atrakcyjna grafika umieszczona na powierzchni takiej deski nie powinna jednak przesłonić nam znacznie ważniejszych aspektów technicznych, które wpłyną na wygodę jej użytkowania w przyszłości.

Kwestią podstawową, na którą powinniśmy zwrócić uwagę, jest długość deski oraz tzw. flex, czyli poziom jej elastyczności. W przypadku pierwszej deski tak naprawdę nie wiemy, jaki jej typ będzie pasował do preferowanego przez nas stylu jazdy. Dlatego na początek warto zdecydować się na deskę średniej długości o standardowym poziomie elastyczności.

Poza kwestią rozmiarów deski, ważny jest również jej kształt. W sprzedaży znajdziesz longboardy o wielu różnych kształtach. Najpopularniejsze z nich to deski typu:

  • pintail – deska w kształcie łezki, przypominająca klasyczną deskę surfingową, stabilna i wygodna podczas dłuższej jazdy po równej nawierzchni. Zwykle ma większą długość (powyżej 100cm).

  • twin tip – deska symetryczna, z charakterystycznie wyprofilowanym przodem i tyłem, wygodna podczas spokojnej jady miejskiej. Sprawdzi się również podczas wykonywania efektownych trików.

  • camber – deska o charakterystycznym wypukłym wygięciu. Idealne rozwiązanie w dla osób nieco cięższych, preferujących jazdę na miękkich, elastycznych deskach.

  • rocker – to deska wklęsła, sprawdzająca się przy szybkiej jeździe wyczynowej. Wklęsły kształt w połączeniu z twardością deski sprawia, że jest to deska dynamiczna, ale i niezwykle stabilna podczas szybkiej jazdy. Wygodnie się ją prowadzi.

Gdy nauczysz się jeździć, będziesz w stanie określić, czy lepszym dla ciebie wyborem jest deska miękka, czy twarda, czy chcesz korzystać z długiej, blisko dwumetrowej deski, czy też w pełni zadowoli Cię deska o długości kilkudziesięciu centymetrów. To samo dotyczy wyboru kształtu, jednak z tym poradnikiem, wybór powinien być łatwiejszy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here