Napoje sportowe uzupełnią elektrolity i węglowodany
fot. Pixabay.com

Osobom, które uprawiają intensywne sporty, wymagające od organizmu dużego wysiłku, sama woda może nie wystarczyć. Owszem, nawadnia ona ciało i przywraca do stanu, w którym było przed treningiem czy zawodami. Ale wraz z potem tracimy wiele cennych składników odżywczych, których sama woda nie jest w stanie uzupełnić.

Przeczytaj też: http://www.and1.pl/napoje-sportowe/

Po jakie napoje sportowe sięgnąć?

Wszystko zależy od tego, jakie aktualnie nasz organizm ma zapotrzebowanie. Napoje sportowe różnią się nie tylko smakiem i kolorem, ale przede wszystkim składem. Jedna grupa ma za zadanie uzupełnić poziom elektrolitów w naszym organizmie, druga natomiast da nam porządny zastrzyk węglowodanów i przywróci energię spożytą w trakcie treningu.

Za pomocą napojów nawadniających, bogatych w elektrolity i cukry proste, takie jak sacharoza, glukoza i fruktoza, szybko uzupełnimy brak płynów w organizmie. Zdecydowanie szybciej niż za pomocą wody. Dostaniemy też odpowiedni zastrzyk glukozy i wyrównamy poziom cukrów we krwi, jednak o ten aspekt zdecydowanie lepiej zadbają napoje węglowodanowe. To one najlepiej regulują poziom glukozy we krwi oraz chronią glikogen przed zbyt szybkim zużyciem.

Hipotoniki, izotoniki i hipertoniki – czym się od siebie różnią?

Napoje hipotoniczne charakteryzują się mniejszą zawartością węglowodanów i elektrolitów. Dzięki temu są również uboższe w kalorie. Wchłaniają się jednak zdecydowanie szybciej niż woda, więc jeśli nasz trening nie był tak intensywny, żeby wycisnąć z nas siódme poty, warto sięgnąć po hipotoniki.

Napoje izotoniczne cechuje to, że mają taki sam stopień przenikania cząsteczek odżywczych do organizmu, jaki wykazują nasze płyny ustrojowe. Są dobrym rozwiązaniem dla sportowców. Wchłaniają się w takim samym tempie, jak woda i równie dobrze nawadniają, a do tego pomagają uzupełnić wyczerpane zasoby energii.

Napoje hipertoniczne z kolei wchłaniają się znacznie wolniej niż woda. Mają bardzo dużą zawartość węglowodanów, jednak nie nawadniają organizmu w takim stopni, w jakim tego potrzebuje.

Po napoje sportowe warto sięgnąć wówczas, gdy nasze treningi trwają dłużej niż 30-45 minut. Prz krótszych sesjach treningowych do nawadniania wystarczy sama woda.

Zobacz też: http://www.fitnesswomen.pl/korzysci-i-efekty-plynace-z-marszobiegu/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here