Ćwiczenie mięśni Kegla jest niezwykle ważne. Ułatwiają one poród, a następnie pomogą kobiecie szybciej wrócić do formy. Pomagają także radzić sobie z takim problemem jak nietrzymanie moczu. Ćwiczenia te nie są trudne. Trzeba je tylko wykonywać właściwie.
Ogólnie ćwiczenia mięśni Kegla polegają na naprzemiennym napinaniu oraz rozluźnianiu mięśni krocza. Ważne, aby wykonywać je regularnie i systematycznie. Najlepiej jeśli ćwiczenia wykonuje się trzy razy dziennie po 10-15 minut. Aby ćwiczenia były wykonywane prawidłowo należy napiąć mięśnie dna miednicy, ale bez napinania mięśni brzucha i pośladków. Ważne podczas wykonywania ćwiczeń jest także oddychanie. Należy oddychać normalnie, nie wstrzymywać go.
Jeśli nie wiemy jak dokładnie zlokalizować mięśnie Kegla najlepiej jest to zrobić podczas oddawania moczu. Wystarczy na chwilę wstrzymać jego oddawanie. To są właśnie te mięśnie. Jest to jednak dobry sposób na samo zlokalizowanie mięśni Kegla. Ćwiczeń nie powinno wykonywać się w trakcie oddawania moczu, ponieważ pęcherz może nie zostać opróżniony do końca.
Ćwiczenia najlepiej jest wykonywać w pozycji leżącej lub stojącej w lekkim rozkroku. Napinamy mięśnie, odczekujemy 5 sekund i rozluźniamy. Po krótkiej chwili powtarzamy ćwiczenie. Na początek wystarczy wykonać pięć takich serii trzy razy dziennie. Po około tygodniu kiedy nabierzemy większej wprawy liczbę powtórzeń można zwiększyć do dziesięciu. Wykonując ćwiczenia na leżąco można położyć dłoń na brzuchu i w ten sposób kontrolować czy nie napinamy mięśni brzucha.
Na samym początku ćwiczenia te mogą wydawać się trudne. Wszystko jednak zależy od praktyki. Jak wspomniano ćwiczenia muszą być wykonywane regularnie i systematycznie. Dzięki temu wraz z upływającym czasem ich wykonywanie będzie łatwiejsze. Kiedy nabierze się wprawy ćwiczenia mięśni Kegla można wykonywać podczas codziennych czynności, np. oglądając telewizję czy jadą tramwajem. Są to bowiem ćwiczenia niezauważalne dla osób w naszym towarzystwie. Zatem do ich wykonywania można wykorzystać każdy moment.