Prawidłowo skomponowany jadłospis uchroni przed chorobami dietozależnymi
fot. Pixabay.com

Nieprawidłowo skomponowana dieta w parze z brakiem aktywności fizycznej powodują często nadmierne przybieranie na wadze. Jednak wzrost masy ciała, to nie tylko fakt, że ulubione spodnie stały się zbyt ciasne. To także znak, że nadszedł czas na zmianę trybu życia. Nadwaga to pierwsze kroki do poważnych chorób dietozależnych.

Przeczytaj też: http://wolnezdrowie.pl/choroby-dietozalezne-czy-sa-plaga-naszych-czasow/

Przyczyny i rodzaje chorób dietozależnych

O chorobach dietozależnych mówimy wówczas, gdy na ich rozwój ma wpływ nieprawidłowe odżywianie się. Wśród nich można wymienić między innymi cukrzycę typu 2, nadciśnienie tętnicze, miażdżycę, osteoporozę, niektóre nowotwory, grzybicę ogólnoustrojową i oczywiście otyłość.

Chorobom dietozależnym sprzyjają takie błędne nawyki żywieniowe jak:

  • dodatni bilans energetyczny – jeśli zbyt długo spożywamy zbyt dużo kalorii, a energii z nich płynącej nie wydatkujemy w sposób właściwy poprzez odpowiednią dawkę ruchu, wówczas dochodzi do nadwagi, otyłości, a te z kolei prowadzą do cukrzycy typu 2 czy też chorób układu krążenia;
  • duża ilość cukru w diecie – to prosta droga do cukrzycy typu 2, próchnicy zębów, otyłości;
  • zbyt dużo soli w spożywanych potrawach – powoduje to zaburzenia pracy nerek i zatrzymywanie wody w organizmie;
  • nadmiar tłuszczu w diecie – prowadzi do otyłości i chorób serca;
  • brak odpowiedniej ilości błonnika – prowadzi do chorób układu pokarmowego.

Jak chronić się przed chorobami dietozależnymi?

Najprostszą drogą jest oczywiście odpowiednia dieta i aktywność fizyczna, dostosowana do możliwości kondycyjnych organizmu. Gdy mówimy o zdrowej diecie, powinniśmy pamiętać, że powinna ona być skomponowana tak, aby składniki odżywcze dostarczały odpowiednią ilość energii do organizmu oraz umożliwiały odpowiednią przemianę materii i utrzymanie prawidłowej masy ciała. Warto również pamiętać o tym, aby jadłospis dostosowywać właściwie do wieku, masy ciała, trybu życia i pracy, a także potrzeb organizmu. Posiłki powinny być również spożywane bez pośpiechu, o podobnych porach każdego dnia i regularnie co 3-4 godziny.

Zobacz też: http://www.fitnesswomen.pl/czym-jest-otylosc-i-jakie-sa-jej-rodzaje/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here