Żyjemy w erze łatwych i prostych rozwiązań. Nie inaczej jest w sferze aktywności fizycznej – chcąc wycisnąć z treningu jak najwięcej, coraz częściej sięgamy po suplementy dla sportowców. Czy to dobrze? Z pewnością tak, o ile nie ograniczamy się jedynie do łykania preparatów, bagatelizując rolę zbilansowanej diety i regularnej aktywności fizycznej. I o ile zaopatrujemy się w suplementy ze sprawdzonych źródeł, nie ryzykując własnym zdrowiem. Jakie suplementy są zatem najbardziej godne uwagi?

Gdy trenujesz siłowo – suplementuj nie tylko białko

Najpopularniejszym suplementem wśród bywalców siłowni jest bez wątpienia odżywka białkowa, zapewniająca podaż pełnowartościowego i doskonale przyswajalnego białka. Mimo wzbogacenia diety o naturalne źródła białka. zachodzi niekiedy konieczność zwiększenia jego podaży. A przygotowanie pysznego koktajlu białkowego zajmuje tylko chwilę i jest idealnym rozwiązaniem poza domem, gdy brak dostępu do wartościowych produktów spożywczych. Inną formą wzbogacenia diety w białko są BCAA, czyli rozgałęzione aminokwasy egzogenne, doskonale wspomagające regeneracje mięśni. Osoby trenujące siłowo powinni suplementować ponadto kreatynę, HMG czy CLA, wszystkie o wysokim potencjale anabolicznym i wspomagającym wydolność mięśni podczas treningu.

Suplementy dla wytrzymałościowców

Osoby trenujące cardio najczęściej suplementują węglowodany, stanowiące główne źródło energii dla mięśni. Doskonałym sposobem na dostarczenie węglowodanów są żele i batony energetyczne, a także gainery, czyli odżywki skomponowane w 70 – 80% z węglowodanów i w 10 – 20% z białka. No właśnie, białko…. Osobom trenującym jest ono także potrzebne, gdyż wspomaga regenerację mięśni; warto zatem sięgnąć po odżywkę białkową – popularne białko serwatkowe lub kazeinowe albo mniej powszechne – wołowe czy roślinne.

A dla odchudzających się…

Jeśli Twoim celem jest redukcja masy ciała i chcesz wspomóc trening i dietę skutecznym suplementem – masz naprawdę duży wybór. Pokrzywa indyjska, mango afrykańskie, ketony z malin, zielona kawa, guarana, L – karnityna, CLA… i tak bez końca. Rynek suplementów odchudzających stale się poszerza, jednak nie należy pokładać w tego typu preparatach ogromnych nadziei. Nie schudniesz bez zmiany nawyków żywieniowych i treningowych – suplement to uzupełnienie, a nie podstawa kuracji odchudzającej.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here