Trening siłowy nieodłącznie kojarzy się w dźwiganiem ciężarów i ogromnym wysiłkiem na siłowni. Okazuje się jednak, że równie efektywnie można ćwiczyć z nieco innym obciążeniem – ciężarem własnego ciała. Tego typu trening gwarantuje doskonałe wyrzeźbienie sylwetki oraz wypracowanie siły mięśniowej i wytrzymałości, a wszystko to bez konieczności przerzucania ton żelastwa na siłowni. Jak to możliwe?

Kalistenika – najstarszy fitness świata

Idea treningu bogyweight, czyli z obciążeniem ciała, zwanego także kalisteniką bądź street workoutem, sięga zamierzchłych dziejów. Nikogo nie trzeba chyba przekonywać o nienagannej formie fizycznej i niezwykłej sile antycznych Greków – uczestników Olimpiady, prawda? Swą legendarną kondycję i rzeźbę ciała zawdzięczali oni właśnie treningowi z obciążeniem własnego ciała. Dziś także nie potrzebujesz niczego więcej, aby zadbać o siłę, wytrzymałość, idealną sylwetkę. Czym zatem jest kalistenika?

Kalistenika – królowa treningów

Nie ma chyba osoby, która mając nawet bardzo krótki staż treningowy nie spotkałaby się z elementami kalisteniki. Któż bowiem nie zna popularnych pompek, przysiadów czy podciągania na drążku. No właśnie… to wszystko trening bodyweight. Jego fenomen polega na prostocie, a jednocześnie niezwykłej skuteczności. Angażując jednocześnie wiele grup mięśniowych, można szybko i efektywnie osiągnąć zaskakujące efekty. Nie grozi Ci nadmierna rozbudowa masy mięśniowej, sprzyjająca masywnej sylwetce o ograniczonej mobilności. Nie doświadczysz nadmiernego przeciążenia stawów oraz kontuzji właściwych dźwiganiu ciężarów. Nie będziesz musiał wykonywać izolowanych ćwiczeń na maszynach, które często są ruchem wymuszonym, odbywanym poza anatomicznym zakresem mobilności stawów czy kończyn.

Pracujesz z tym, co masz na co dzień; z takim obciążeniem, do jakiego Twój układ ruchu jest przyzwyczajony – z masą własnego ciała. Niewątpliwą zaletą jest możliwość odbycia treningu dosłownie wszędzie, a także brak specjalistycznego wyposażenia – zwykły strój sportowy i drążek do podciągania to wszystko czego potrzebujesz, aby wypracować swoją życiową formę.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here