Wszyscy znają prozdrowotne właściwości siemienia lnianego, zwłaszcza jego korzystny wpływ na funkcjonowanie przewodu pokarmowego. Warto zwrócić zatem uwagę na wyciskany z siemienia lnianego olej – olej lniany. Najcenniejszy jest ten nierafinowany, czyli nie poddany procesom obróbki termicznej i uwodornienia, które zubożają olej lniany w niezwykle cenne składniki odżywcze. Jakie?

Co kryje w sobie olej lniany

Olej lniany to bogactwo nienasyconych kwasów tłuszczowych, rozpuszczalnych w tłuszczach witamin A, D, E i K oraz antyutleniaczy. O niezwykle korzystnych właściwościach oleju lnianego decydują przede wszystkim optymalne proporcje kwasów omega 3 do omega 6 – te drugie, gdy występują w dużych ilościach, mogą wykazywać niekorzystny wpływ na zdrowie.

Aby zachować pełnię wartości odżywczych, olej lniany powinien być spożywany jedynie na zimno jako dodatek do sałatek, sosów czy gotowanych potraw. Poddanie go obróbce cieplnej, a zwłaszcza smażeniu powoduje ograniczenie korzystnego wpływu oleju lnianego na zdrowie. Podobnie niekorzystny wpływ wywiera zbyt długie jego przechowywanie, najlepiej jest zatem zaopatrzyć się w małą butelkę oleju, który zużyty zostanie w ciągu miesiąca.

Właściwości prozdrowotne oleju lnianego

Olej lniany doskonale wpływa na włosy i skórę, redukując stany zapalne i zmiany trądzikowe. Dzięki wysokiej zawartości nienasyconych kwasów tłuszczowych warunkuje optymalną pracę układu nerwowego, odpornościowego, hormonalnego oraz sercowo – naczyniowego. Wspomaga procesy regeneracyjne i naprawcze oraz zapobiega rozwojowi nowotworów i innych chorób cywilizacyjnych – miażdżycy, zawału serca, udaru mózgu czy cukrzycy, a także chorób neurodegeneracyjnych.

Olej lniany wspomaga płodność zarówno kobiety, jak i mężczyzny. Warunkuje sprawne działanie mózgu i sprzyja procesom koncentracji i zapamiętywania. Co ciekawe – wspomaga proces odchudzania na drodze normalizacji gospodarki lipidowej i usprawnienia spalania tłuszczu zdeponowanego w komórkach tłuszczowych.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here