Szukając atrakcyjnej formy spędzania czasu wolnego, coraz więcej osób decyduje się na uprawianie jednej z popularnych dyscyplin sportu takich jak bieganie, jazda rowerem czy pływanie. Co ciekawe, istnieje możliwość połączenia tych trzech dyscyplin sportu w jedną dyscyplinę określaną mianem triathlonu, czyli trójboju.

Triathlon to sport wymagający niezwykłej wręcz wytrzymałości fizycznej i odporności psychicznej. Być może właśnie dlatego ta dyscyplina cieszy się dziś tak dużym powodzeniem wśród amatorów sportów wytrzymałościowych – jest najbardziej ekstremalna. Prócz tradycyjnych dystansów, dużą popularnością wśród triathlonistów cieszą się również zawody typu Iron Men, gdzie uczestnicy mają do pokonania prawdziwie morderczy dystans. Jeśli chciałbyś w przyszłości wziąć udział w tego typu zawodach, musisz trenować nie tylko biegi czy kolarstwo, ale także pływanie i to nie tylko na basenie, ale także na otwartych wodach.

Do rozpoczęcia treningu triathlonowego nie potrzebujesz od razu profesjonalnego stroju wykonanego ze specjalnie wzmacnianej tkaniny o unikalnych właściwościach fizycznych. Swój trening możesz rozpocząć od zakupu porządnej odzieży sportowej dopasowanej do wymogów poszczególnych dyscyplin sportu, z których składa się triathlon, czyli odzieży do pływania, do biegania i do jazdy rowerem.

Odzież do pływania

Jeśli swoje treningi pływackie rozpoczniesz od treningów na basenie, w przypadku pań wystarczy zakup zwykłego stroju kąpielowego-pływackiego, a w przypadku panów, wygodnych spodenek kąpielowych-pływackich. Gdy zamierzasz trenować na otwartych wodach, również przy chłodniejszej wodzie, lepiej od razu zaopatrzyć się w specjalną piankę neoprenową, której można używać później także podczas zawodów. Pianka chroni ciało przed wychłodzeniem, pozwalając na kontynuowanie treningów pływackich na otwartych wodach również w chłodniejszych miesiącach roku. Pianki i innego rodzaju akcesoria neoprenowe sprzedaje m.in. sklep triathlonowy Tri Centre. Pianki nie są tanie, zatem zanim zdecydujesz się na zakup konkretnego modelu, warto skonsultować się z kimś bardziej doświadczonym, kto doradzi i podpowie, który rodzaj pianki powinieneś wybrać na początek.

Odzież kolarska

Wspomniany wcześniej sklep triathlonowy Tri Centre to miejsce, w którym można zaopatrzyć się również w profesjonalną odzież kolarską. Co ważne, triathloniści mogą korzystać z odzieży używanej przez zawodowych kolarzy. Wartym rozważenia może być zakup koszulek termicznych czy rowerowych spodenek kompresyjnych, które zapewnią uczucie komfortu podczas jazdy rowerem w dowolnych warunkach pogodowych i jednocześnie zapewnią mięśniom nóg lepsze dotlenienie, co przełoży się na większą wydolność i szybszą regenerację.

Odzież i buty do biegania

Podczas treningu biegowego mniejsze znaczenie od odzieży, którą na siebie założymy, będzie miał rodzaj wybranego przez nas obuwia i to właśnie na tym aspekcie naszego wyposażenia powinniśmy się przede wszystkim skupić. Dobrze dopasowane buty biegowe powinny być lekkie i dobrze wentylowane, z podeszwą dopasowaną do rodzaju nawierzchni, po jakiej przyjdzie nam biegać.

Artykuł został przygotowany w oparciu o materiały, jakie zamieścił na swojej stronie sklep triathlonowy Tri Centre.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here