W ostatnich czasach bieganie stało się bardzo popularną formą rekreacji. Wraz ze wzrostem zainteresowania na rynku pojawia się coraz więcej akcesoriów związanych z poprawieniem naszej sprawności fizycznej. Ostatnio modna jest odzież kompresyjna, która ma za zadanie minimalizować wstrząsy i wibracje odbierane przez mięśnie, ograniczyć mikrourazy oraz przyspieszyć regenerację.

Zalety odzieży kompresyjnej

Jedną z najważniejszych zalet odzieży kompresyjnej jest opóźnienie uczucia zmęczenia nóg. Ponadto kompresja przyspiesza regenerację mięśni. Dzięki skarpetom kompresyjnym sportowcy mogą biegać dłużej oraz szybciej pokonywać trasę w lepszym stylu.

Badania pokazują, że biegacze używający odzieży kompresyjnej rzadziej skarżyli się na powysiłkowe bóle. Zdrowy ucisk pozytywnie wpływa na regenerację i mimo dolegliwości szybciej można wrócić do formy. Tłumiąc wstrząsy, skarpety minimalizowały ryzyko powstawania urazów mięśni. Co ważne skarpety kompresyjne pozwalają uniknąć zakwasów. Ponadto warto dodać, że zapewniają ochronę mięśni, stawów, kolan i ścięgien. Dzięki stabilizacji odzież kompresyjną można stosować w różnych dyscyplinach sportowych, takich jak bieganie, fitness, jazda na rowerze czy nordic walking. Odzież kompresyjna świetnie sprawdza się także w terenie trudnym technicznie i podczas ekstremalnych wycieczek.

Odzież kompresyjna ceniona jest w szczególności przez biegaczy. Koszulka kompresyjna mocno uciska ciało do czego trzeba się po prostu przyzwyczaić. Momentami można mieć wrażenie, że krępuje ruchy. Dużą zaletą odzieży kompresyjnej jest tzw. oddychanie ubrania. Ponadto nie przepuszcza ona z zewnątrz zimna i chroni przez wiatrem. Jeżeli mocno spocimy się podczas wysiłku, to dzięki odzieży kompresyjnej nie będziemy odczuwać dyskomfortu z tego powodu.

Jeżeli chodzi o skarpety kompresyjne to dzięki nim można zapomnieć o pęcherzach i odciskach, podczas długich wędrówek. Produkowane są one z materiałów wysokiej jakości, oddychających tkanin syntetycznych, które doskonale odprowadzają pot i zapewniają komfort podczas wysokich temperatur.

Kompresja w sportach siłowych

Badania pokazują, że odzież kompresyjna ma pozytywny wpływ na regenerację sportowców, pozwala szybciej wrócić do formy, maksymalnej siły oraz minimalizuje ból mięśni. Co ważne, podczas ćwiczeń odzież kompresyjna poprawiała stabilizację stawów. Z kolei ograniczenie mikourazów pozwala zmniejszyć zakwasy po wysiłku. Kompresja pozwala zwiększyć wydajność organizmu, podczas treningów o dużej intensywności.

Jak widać nie bez powodu odzież kompresyjna szybko zyskuje grono zwolenników. Wspomaga ona regenerację, chroni przed licznymi kontuzjami, poprawia ukrwienie, a także estetycznie leży na ciele.

Źródło: New Level Sport – Sklep sportowy online

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here