Coraz więcej osób korzysta z roweru także w zimie. Jednak o ile stosunkowo łatwo znaleźć porady, w jaki sposób dopasować odzież wierzchnią do panujących w tej porze roku warunków pogodowych, o tyle dla wielu cyklistów pewnym problemem pozostaje obuwie. Co zrobić, by stopy nie przemarzały, a jednocześnie zachowany został jak największy komfort jazdy?

Czy zwykłe buty wystarczą?

To pytanie zada sobie pewnie wiele osób. Niestety, dla większości odpowiedź nie będzie zadowalająca. Jazda w „tradycyjnym” obuwiu zimowym może się sprawdzić tylko w ograniczonym zakresie, gdy ktoś nie korzysta z roweru zbyt często, na dłuższa metę nie daje jednak pełnego komfortu, jaki towarzyszy stosowaniu dedykowanych butów rowerowych. Z kolei sięgnięcie po buty stosowane w cieplejszej porze roku oznacza całkiem spore ryzyko ich uszkodzenia w wyniku nadmiaru wilgoci – nie wspominając już o tym, jak na stopy oddziałuje brak izolacji od chłodu i wilgoci.

Czy ochraniacze na buty rowerowe wystarczą?

Zastosowanie takiego rozwiązania może kusić, jednak w praktyce ochraniacze sprawdzają się tylko w stosunkowo suche dni, gdy nie ma zbyt wielu opadów z góry, a na samej drodze nie zalega śnieg lub plucha. Przyczyna jest dość prosta – ochraniacze zabezpieczają głównie górną część buta, podczas gdy zimno będzie nadal docierać przez podeszwę. Oznacza to, ze nadal lepszym wyborem będą zimowe buty rowerowe.

Na co zwrócić uwagę kupując zimowe buty rowerowe?

BUTY SPD MTB ZIMOWE EXUSTAR E-SM343

Przede wszystkim zwracaj uwagę na solidność, z jaką but został wykonany, jego oddychalność oraz odporność na wilgoć, której przecież w zimie nie brakuje. Oczywiście te podstawowe cechy – na które przecież zwraca się uwagę także przy „zwykłym” obuwiu – to nie wszystko.

Buty rowerowe na zimę powinny powinny mieć wysoką cholewkę, aby chronić przed sytuacją, gdy śnieg lub plucha dostaną się do wnętrza. Część z nich posiada zresztą dodatkowy kołnierz z nylony (lub innego, podobnego materiału), który dodatkowo chroni w tym zakresie. Przyjrzyj się jednak dokładnie budowie samej cholewki. To, co powinno Cię zainteresować, to nieograniczanie ruchu w trakcie jazdy.

Upewnij się, że wnętrze buta jest ocieplone, by chronić się przed wpływem chłodu. Co więcej, sprawdź, czy przestrzeń buta jest wystarczająco szeroka. To istotne, ponieważ przy największych chłodach (temperatury poniżej -5 stopni Celsjusza) prawdopodobnie i tak będziesz sięgać po ocieplane skarpety, a but przecież nadal musi się nadawać do wygodnego użytkowania. Z drugiej strony istotne jest też możliwość dobrego trzymania się buta na stopie – źle zaprojektowane obuwie w połączeniu z grubszą skarpetą mogłoby wpływać na krążenie.

Samego obuwia najlepiej szukać w wyspecjalizowanych sklepach, które stawiają na to, by spełniało ono wymagania jakościowe. Dobrym przykładem na to, gdzie można znaleźć odpowiednie na zimę buty rowerowe jest sklep DobreRowery, w którym możemy kupić liczne akcesoria przydatne do jazdy zimą – w tym ochraniacze czy ogrzewacze. Co jednak istotne – można tez liczyć na pomoc w wyborze odpowiednim do potrzeb danej osoby.

Jeśli chodzi o konstrukcję zimowych butów rowerowych, podobnie jak w przypadku obuwia turystycznego, warto zwrócić uwagę jeszcze na obecność Gore Teksu, idealnego by odprowadzać nadmiar wilgoci na zewnątrz, a jednocześnie chronić przed dostawaniem się wody z zewnątrz (wszystko jedno, czy deszczu, stopionego śniegu, czy odbryzgów pluchy). Przyjrzyj się także podeszwie – ta powinna być odpowiednio uszczelniona i wykonana tak, by nie nie przepuszczać za dużo chłodu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here