Podstawowym elementem treningu siłowego są ćwiczenia ze sztangą. Umożliwiają one budowę i modelowanie wielu grup mięśniowych. Skuteczność i efektywność treningu ze sztangą jest uzależniona od wielu czynników. Przede wszystkim bardzo ważna jest systematyczność, odpowiednio ułożony plan treningowy, właściwie dobrane obciążenie.

Jak ćwiczyć ze sztangą?

Każdy trening ze sztangą należy poprzedzić rozgrzewką, a po zakończeniu treningu koniecznie trzeba wykonać serię ćwiczeń rozciągających, które schłodzą i wyciszą organizm. Podczas treningu należy pamiętać o prawidłowej postawie ciała. Bardzo ważne jest prawidłowe, swobodne, rytmiczne oddychanie.

Należy przestrzegać prawidłowej techniki wykonywanych ćwiczeń. Jeżeli osoba ćwicząca czuje, że nie jest w stanie ukończyć danej serii ćwiczeń zachowując odpowiednią technikę, powinna przerwać ćwiczenia. Nieodpowiednia technika to szybki sposób na nabawienie się kontuzji.

Pomiędzy seriami konieczny jest odpoczynek. Osoby, które dopiero rozpoczynają przygodę ze sztangą nie powinny zaczynać od zbyt dużego obciążenia. Obciążenie należy zwiększać stopniowo uwzględniając własne możliwości oraz poziom zaawansowania. Można je zwiększyć wtedy, gdy z wykonaniem poprzedniego ćwiczenia nie było problemów.

Obciążenie należy zwiększać do momentu, gdy wykonanie 8-12 powtórzeń nie przychodzi osobie ćwiczącej zbyt lekko. Tym sposobem osoba trenująca jest w stanie ustalić wielkość obciążenia, które będzie stanowiło wyzwanie. Wszelkie informacje dotyczące obciążenia oraz ilości wykonywanych serii i powtórzeń warto zapisywać.

Zalety treningu ze sztangą

Treningi ze sztangą mają szereg zalet. Ze sztangą ćwiczyć mogą zarówno mężczyźni, jak i kobiety. Panie bardzo często obawiają się tego typu ćwiczeń, bojąc się o nadmierny rozrost mięśni. Zupełnie bezpodstawnie.

Ćwiczenia ze sztangą pobudzają do pracy i rozwijają wiele grup mięśni. Regularne treningi zwiększają gęstość kości. Ze sztangą można trenować nie tylko na siłowni, wiele osób woli trenować w domu. Zakup niezbędnych akcesoriów do treningów ze sztangą to sporo mniejszy wydatek, niż w przypadku innych urządzeń do ćwiczeń.

Sztangi  to idealny sprzęt dla osób, które nie mają zbyt wiele czasu i z różnych względów mają ograniczony dostęp do profesjonalnego sprzętu. A żeby treningi przyniosły oczekiwane efekty, muszą być wykonywane systematycznie, przynajmniej trzy razy w tygodniu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here