Każdy z nas zdaję sobie sprawę z tego, że staw kolanowy pełni niezwykle ważną funkcję w naszym organizmie, a także jest bardzo mocno narażony na kontuzje. Niestety wiążą się one z bólem oraz wyeliminowaniem z treningów. Co zatem należy wiedzieć o stawie kolanowym i jak można uchronić się przed jego kontuzjami? Postanowiliśmy to sprawdzić.
Staw kolanowy – co trzeba o nim wiedzieć?
Staw kolanowy to największy staw w ludzkim organizmie, który pełni niezwykle ważną funkcję. To dzięki niemu nasze kolana zginają się, co zapewnia stabilność oraz elastyczność ciała. Co warto wiedzieć o jego budowie? – Na początku warto powiedzieć, że wiedza ta jest niezwykle ważna. Wiedząc, jak zbudowany jest staw kolanowy, możemy zapobiegać wielu kontuzjom i w porę reagować, gdy dzieje się coś niedobrego – mówi nasz rozmówca z serwisu elktrostymulatory.net.
Przede wszystkim staw kolanowy jest stawem niezwykle złożonym. Znajduje się w miejscu, gdzie łączy się kość udowa, piszczel oraz rzepka. Kości te tworzą dwa stawy: udowo piszczelowy oraz udowo-rzepkowy, które są otoczone jedną torebką stawową. Elementami stawu kolanowego są również znajdujące się tutaj dwie łąkotki. Ich zadaniem jest dopasowywanie do siebie powierzchni stawowych w czasie ruchu. Pamiętać należy również o wzmacniających staw więzadłach – zewnętrznymi oraz wewnętrznymi – dokładniej rzecz ujmując mowa tutaj o więzadłach: pobocznych, torebki stawowej, krzyżowym przednim i tylnym.
Dlaczego szczególnie obciążony jest staw kolanowy?
W kontekście stawu kolanowego niezwykle ważne jest to, że jest to staw narażony na przeciążenia, które związane są z siłą mięśnia czworogłowego uda. Specjaliści podkreślają, że mówimy o ciągu na rzepkę rzędu max. 300 kg. Pamiętajmy również o tym, że nasze kolana pracują niema cały czas – gdy wstajemy, chodzimy, siadamy. Nic zatem dziwnego, że staw ten jest kontuzjowany najczęściej.
Niestety wielu z nas nadal nie wie, jak prawidłowo dbać o swoje kolana – by ich uraz nie wyeliminował nas z aktywności fizycznej, a nawet normalnego funkcjonowania. – W zakresie urazów stawów kolanowych najważniejsza jest profilaktyka. Wszystko w myśl zasady, że lepiej zapobiegać, niż leczyć. Dlatego też tyle mówi się teraz o noszeniu ochraniaczy na kolano, wyborze odpowiedniego obuwia, wzmacniających ćwiczeniach, wzmacnianiu mięśni czy korzystaniu z zabiegów elektrostymulacji – dodaje nasz ekspert z serwisu https://elektrostymulatory.net/staw-kolanowy/
Jak wzmocnić staw kolanowy?
Wiele mówi się ostatnio o stabilizacji stawu kolanowego. Dlaczego to takie ważne? – Trzeba powiedzieć jasno, że stabilizacja kolana to jeden z najważniejszych aspektów ochrony tego stawu przed urazami. W zakresie profilaktyki stawu kolanowego trzeba umiejętnie połączyć stabilizację z profilaktyką i wzmacniającą aktywnością. Co jest najważniejsze? Regularne wykonywanie odpowiednich ćwiczeń, współpraca z fizjoterapeutą, postawienie na dobry stabilizator, jak również na elektrostymulację. Szczególnie ta ostatnia daje znakomite rezultaty i doskonale wzmacnia mięśnie w obrębie stawu kolanowego. Poza tym należy pamiętać o tym, że zabiegi te działają także przeciwbólowo, a niektóre programy elektrostymulatorów to idealne uzupełnienie rehabilitacji po urazie – dodaje ekspert z elektrostymulatory.net.
Bez dwóch zdań: o staw kolanowy należy dbać. Jest on niezwykle ważny i bardzo narażony na kontuzje. Te z kolei wiążą się z dolegliwościami bólowymi, wyłączeniem z treningów i długim powrotem do sprawności. Warto to przemyśleć jeszcze dziś i zaplanować skuteczną profilaktykę.