Typ sylwetki ma ogromny wpływ na to, jak nasz organizm reaguje na ćwiczenia fizyczne czy nadmiar kalorii.

Ektomorficy, endomorficy i mezomorficy różnią się od siebie budową ciała i szybkością metabolizmu, w związku z czym, dieta każdego z nich powinna wyglądać zupełnie inaczej. Jesteście ciekawi do której grupy należycie? Koniecznie przeczytajcie poniższy tekst!

Ektomorficy

Ektomorficy są ludźmi o drobnej budowie ciała i małym obwodzie kości. Posiadają długie i chude kończyny oraz wąskie ramiona. Ich szczupła sylwetka to zasługa przyspieszonego metabolizmu. Temperatura ciała ektomorfików jest wyższa niż przeciętnego człowieka.

Dieta ektomorfików musi być przede wszystkim bogata w kalorie. Mimo to, unikać powinni oni dań typu fast food, słodyczy i słodzonych napojów. Bardzo ważne jest tu także unikanie stresu i dostarczanie organizmowi odpowiedniej ilości snu.

Endomorficy

Statystyczny endomorfik ma grube kości i masywną budowę ciała. Cechuje się tendencją do tycia, która jest wynikiem wolnego metabolizmu. Tłuszcz u takich ludzi zbiera się przeważnie wokół brzucha, co może stanowić zagrożenie dla zdrowia, powodując rozwój chorób serca, cukrzycy czy zespołu metabolicznego.

Dieta endomorfików powinna się składać w 50% z białka, 30% z węglowodanów i 20% z kwasów tłuszczowych, najlepiej nienasyconych, których świetnym źródłem jest awokado oraz orzechy. Endomorficy powinni unikać produktów przetworzonych oraz tych, które zawierają cukry proste. Spożywanie niewielkich posiłków co kilka godzin oraz picie dużych ilości wody pozwoli im przyspieszyć metabolizm.

Mezomorficy

Mezomorficy to ludzie o muskularnym typie budowy z dużą ilością mięśni, solidnym korpusem i małą zawartością tkanki tłuszczowej. Figura zbudowanych w ten sposób kobiet ma zwykle kształt klepsydry, mężczyzn natomiast – trójkąta. Nie tyją oni tak łatwo, jak endomorficy, lecz bardziej niż ektomorficy muszą oni zwracać uwagę na spożywane kalorie.

W diecie mezomorfików najważniejsza jest konsekwencja, która pomoże im zapobiegać gromadzeniu tłuszczu i utracie tkanki mięśniowej. Ich codzienny jadłospis powinien zawierać duże ilości białka, których źródłami są na przykład chude mięso, soja i produkty mleczne. Ważne jest tu także przyswajanie dużych ilości węglowodanów zawartych w produktach pełnoziarnistych, warzywach i owocach – skutecznie wspomagają one rozwój mięśni.

Więcej informacji dotyczących budowy ciała endomorfika, ektomorfika, mezomorfika znajdziesz na https://www.trener.pl/odzywianie/endomorfik-budowa-ciala-cechy-i-dieta/

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here