Sprzęt wędkarski

Cały ekwipunek wędkarza składa z wielu różnych elementów, które często są bardzo kosztowne, dlatego o sprzęt wędkarski warto dbać zarówno przed sezonem, jak i po jego zakończeniu. Nawet najlepszej jakości wędka czy kołowrotek nie posłużą nam długo, jeśli odpowiednio o nie nie zadbamy. Jak to robić?

Podstawowe wyposażenie początkującego wędkarza

Doświadczeni wędkarze twierdzą, że sprzęt wędkarski lepiej systematycznie kompletować, niż kupować wszystko na raz. Na początku wystarczy zaopatrzyć się wyłącznie w podstawowe akcesoria wędkarskie, a jeśli zainteresowanie wędkowaniem przerodzi się w hobby, to z biegiem czasu warto dokupować kolejne elementy.

Pierwsza rzecz to oczywiście wędka. Wędki mogą być różne, jednak początkującym wędkarzom poleca się spinningowe z kołowrotkiem. Obecnie bardzo dużą popularnością wśród osób rozpoczynających swoją przygodę z wędkarstwem cieszy się sprzęt wędkarski Cormoran. Jeśli zaś chodzi o najlepszą metodę na pierwsze połowy, jest to zdecydowanie metoda spławikowa, która pozwala na poznanie zachowania ryb i nauczenia się obsługi sprzętu.

Oprócz wędki potrzebne będą również haczyki, spławiki, ciężarki, żyłki, zanęty, przynęty oraz siatka na ryby. Dodatkowo warto mieć coś, w co włożymy cały nasz sprzęt. W tym celu przydadzą się specjalne torby. Kupując pierwszy w życiu sprzęt, warto udać się do profesjonalnego sklepu wędkarskiego, gdzie możemy liczyć na pomoc w doborze wszystkich elementów.

Jak dbać o wędki i kołowrotki przed i po sezonie?

Niezależnie od tego, czy posiadamy drogi czy tani sprzęt wędkarski, powinniśmy o niego dbać, by posłużył nam jak najdłużej. Przed rozpoczęciem sezonu warto przede wszystkim dokładnie sprawdzić wędki i kołowrotki. Musimy upewnić się, że nie są uszkodzone i działają sprawnie. Warto też rozkręcić i nasmarować kołowrotek.

Po zakończonym sezonie bardzo ważne jest dokładne oczyszczenie sprzętu. Zarówno wędkę, jak i kołowrotek powinniśmy oczyścić z piasku i innych zabrudzeń specjalnym pędzelkiem, a następnie przetrzeć delikatną ściereczką z dodatkiem płynu do naczyń. Po umyciu sprzęt trzeba dobrze osuszyć. Po zakończonym sezonie warto także schować go do odpowiedniego etui. Tu najlepiej sprawdzi się pokrowiec na wędki, który ochroni ją przed zniszczeniem czy zabrudzeniem.

Akcesoria wędkarskie pomocne przy konserwacji sprzętu

Do konserwacji sprzętu wędkarskiego przyda się przede wszystkim pędzelek lub sprężone powietrze. Tego typu akcesoria pozwolą usunąć zabrudzenia bez uszkodzenia powierzchni wędki czy kołowrotka. Oprócz tego potrzebny będzie smar do urządzeń precyzyjnych, który pomoże usprawnić pracę kołowrotka. Do uzupełnienia ubytków i luzów w wędzisku możemy zaś wykorzystać grafit lub teflon w sprayu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here