co warto wiedzieć przed ułożeniem planu treningowego na siłownię

Program treningowy, który jest dostosowany do naszych potrzeb i możliwości może być kluczowym elementem rzeźbienia mięśni i dbania o kondycję fizyczną. Dobrze opracowany plan treningowy pomoże nam osiągnąć cele, które wyznaczyliśmy sobie na początku treningu. Jak stworzyć plan treningowy na siłowni? Jaka jest różnica między planem treningowym na masę, a tym na rzeźbę? O czym należy pamiętać?

Dlaczego plan ćwiczeń jest ważny?

Pierwsza wizyta na siłowni może być dezorientująca. Jest tam wiele urządzeń, których nie wiesz jak używać i do czego służą. Jeśli nie mamy odpowiednio zaplanowanego programu treningowego, karnet na siłownię jest bezużyteczny. Najlepiej będzie, jeśli zaplanujesz go z trenerem personalnym, ale możesz to zrobić sam, jeśli nie masz takiej możliwości.

Dlaczego plan treningowy na siłowni jest tak ważny? To pomaga nam zaplanować nasze treningi, aby móc skupić się na ćwiczeniach, które są najbardziej odpowiednie dla naszych celów i potrzeb. Dla kogoś, kto chce schudnąć, jeden zestaw ćwiczeń może być odpowiedni dla kogoś, kto chce zwiększyć masę mięśniową. Inny zestaw będzie odpowiedni dla kogoś, kto chce poprawić swoją sprawność i wydajność.

Również konkretny program ćwiczeń na siłowni może mieć pozytywny wpływ na naszą motywację do ćwiczeń. Niespecyficzne postanowienia typu „będę więcej ćwiczyć” czy „będę bardziej aktywny” są często porzucane po kilku dniach. Wynika to zazwyczaj z braku pomysłów i poczucia utknięcia w miejscu. Łatwiej jest zmotywować się do treningu, do rozpoczęcia i dokończenia, jeśli wiemy, co mamy zrobić.

Jakie pytania powinieneś zadać na temat swojego planu treningowego?

Zanim wejdziemy w szczegóły powtórzeń, częstotliwości i kolejnych ćwiczeń, warto zastanowić się, czego tak naprawdę chcemy od chodzenia na siłownię. Jaki jest cel naszego planu treningowego na siłowni? Te pytania mogą pomóc w opracowaniu planu.

Na jakich partiach mięśniowych powinienem się skupić? To jest kluczowe – Twój plan treningowy powinien opierać się w dużej mierze na ćwiczeniach, które będą budować konkretne grupy mięśniowe.

Jaki efekt chcesz osiągnąć? Różne plany treningowe mogą dawać bardzo różne rezultaty. Jeden plan jest na masę, inny na siłę i rozwój mięśni. Jeszcze inny jest na rzeźbę. Musimy wiedzieć, co jest dla nas najważniejsze i do czego dążymy.

Jak wyglądało moje doświadczenie na siłowni? Dla osób początkujących lepiej jest wybrać ćwiczenia, które są bardziej wymagające niż dla osób, które ćwiczą już od jakiegoś czasu. Ich ciała nie są przyzwyczajone do większych obciążeń. Kuszące jest otrzymanie gotowego planu treningowego od bardziej doświadczonego kolegi, ale nie warto ryzykować. Może to prowadzić do poważnych kontuzji.

Co powinien zawierać plan treningowy?

Aby plan treningowy na siłowni działał, musi zawierać następujące informacje:

  • Rodzaj ćwiczenia
  • Liczba powtórzeń
  •  Intensywność wykonywanych powtórzeń
  • Okresy odpoczynku pomiędzy zestawami;
  • Czas trwania pojedynczego treningu.

Ważne jest, aby trenować regularnie. Możesz podzielić swój plan treningowy na dni tygodnia.

Jak stworzyć plan treningowy?

Istnieje wiele założeń i metod, które idą w parze z planami treningowymi. Jednak każdy plan treningowy na siłowni powinien być naukowo uzasadniony i bezpieczny dla ogólnego stanu zdrowia ćwiczącego, niezależnie od tego, jaka to szkoła treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here