To ciekawa i ładna historia. Ładna i inspirująca – jak Kasina Wielka, malownicza miejscowość w województwie małopolskim, w Beskidzie Wyspowym, między górami – Lubogoszczem, Śnieżnicą, Ćwilinem i Wierzbanowską Górą. To stamtąd pochodzi polska wybitna biegaczka narciarska, mistrzyni i wielokrotna medalistka olimpijska, mistrzostw świata i Pucharu Świata w biegach narciarskich.

Siła charakteru i góry

Słyszeliśmy o niej wszyscy. Jakie cechy przypisalibyście Justynie Kowalczyk? Czym imponuje? Jakich cech można jej pozazdrościć? Każdy wymieni swoje. Czy można wśród nich zapisać hart ducha i hart fizyczny? Ten hart to pewna twardość, ale taka twardość, która nie kłóci się z delikatnością i wrażliwością. Więc nie powinno mnie zaskoczyć, co jest pasją Pani Justyny. Ale zaskoczyło. Sądziłam, że może jazda na nartach, może siłownia. Nie! Ona kocha góry i uwielbia zdobywać szczyty – nie tylko te sportowe, ale też górskie. Gdyby nie było górskich – nie byłoby może i tych sportowych. Czy to nie góry łączą w sobie te na pierwszy rzut oka skrajne wartości i uczą siły a zarazem wyczulają na piękno? Wymagają szacunku i pokory wobec siły natury, w zamian dając zbliżenie ku niebu, oddalenie od tego, co codzienne. Właśnie dlatego tak dobrze wyjechać w góry.

Justyna z Kasiny Wielkiej

Zanim Pani Justyna weszła na szczyt kariery sportowej, poznała i zdobyła, jako trzyletnia dziewczynka, Śnieżnicę – górę, rozciągającą się nad jej rodzinną miejscowością, Kasiną Wielką. Jej tata przez wiele lat był kierownikiem schroniska pod Śnieżnicą. Zgadzał się czasami, aby mała Justyna zamiast iść do przedszkola, którego nie lubiła, mogła z nim pójść do pracy i zmagać się w tej drodze z przewyższeniem ponad 500 metrów. Dawała  radę. Hartowała się. Mówi, że właśnie to miejsce ukształtowało jej duszę, charakter i ciało. Wspomina te czasy w wywiadach, przenosząc czytelników w rejony małopolskiej Kasiny, pachnącej lasem, szumiącej wiatrem, kuszącej spokojem i – do wyboru – błogim lub aktywnym  relaksem.

Sportowy Beskid Wyspowy

Kasina Wielka kojarzy się przede wszystkim ze stokami narciarskimi, z białym szaleństwem na nartach. Stacja narciarska kasinaski.pl oferuje atrakcyjne trasy narciarskie na wysokim poziomie. Proponuje też korzystne miejsca noclegowe, a współpracujące ze stacją – freeskihotele.pl, co wiąże się z możliwością otrzymania darmowego karnetu narciarskiego. Wiele osób korzysta z tego i wybiera się w to ustronne, urokliwe miejsce w zimie. Poza porą zimową, także można odpoczywać w Kasinie – i to bardzo aktywnie! Oczywiście, szlaki piesze, trasy spacerowe, Karczma z wyśmienitym jedzeniem, którym można się delektować, patrząc na góry, czekają na turystów. Jednak prawdziwym szaleństwem w kategorii atrakcje –  jest Bike Park Kasina. To 9 różnych tras rowerowych dla początkujących, amatorów oraz średnio zaawansowanych i zaawansowanych kolarzy grawitacyjnych, ekstremalnych.Te łatwe trasy są dłuższe i pozwalają nacieszyć oczy krajobrazem, poczuć przyjemność z poruszania się na dwóch kółkach. Te trudne zaś – dają sporą dawkę adrenaliny, wzmagają energię, dają radość z rozwijanej prędkości, lotów, skoków i innych dzikich przygód na trasie.

Co Ty otrzymasz w górach? Do zdobycia jakich szczytów Cię przygotują? Uwierz, do jakich zechcesz.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here