Jazda na rowerze to dosyć przyjemna dyscyplina sportowa. Wiąże się ona nie tylko z aktywnością fizyczną, ale również z przebywaniem na świeżym powietrzu. Ponadto dzięki rowerowi możemy pokonywać duże dystanse, a tym samym zwiedzać ciekawe, nieznane nam dotąd miejsca. Żaden inny sport nie jest w stanie zapewnić nam aż tylu wrażeń.

Aby jednak jazda na rowerze mogła być w pełni komfortowa, konieczne jest zadbanie o odpowiednią odzież oraz akcesoria, które zapewnią nam nie tylko wygodę, ale również bezpieczeństwo. Jakie ubrania i dodatki powinien mieć każdy kolarz? Dowiecie się tego z naszego artykułu.

Wygoda przede wszystkim, czyli spodnie na rower

Wybór spodenek rowerowych wbrew pozorom wcale nie jest łatwą kwestią. Musi on uwzględniać bowiem wiele czynników, między innymi takich jak rodzaj jazdy oraz warunki atmosferyczne. Niezmienny jest jedynie fakt, iż ten element odzieży musi być przede wszystkim wygodny. Najlepiej zdecydować się na elastyczne, obcisłe, idealnie dopasowane do ciała spodnie, które nie będą krępować ruchów oraz pozytywnie wpłyną na swobodę jazdy. Decydując się na model z długimi nogawkami powinniśmy także zwrócić uwagę na ich wykończenie. Powinny posiadać one ściągacz, który zapewni dobrą ochronę przed deszczem oraz wilgocią i zapobiegnie wkręceniu się materiału w łańcuch.

Koszulka rowerowa – najważniejszy materiał

Decydując się na zakup koszulki rowerowej, pod uwagę powinniśmy wziąć przede wszystkim materiał, z jakiego produkt został wykonany, oraz warunki atmosferyczne. Ubrania z naturalnych tkanin idealnie sprawdzą się podczas chłodniejszych dni, ponieważ zapewniają komfort ciepła. Syntetyczne materiały zaś będą idealne w trakcie upałów, ze względu na dobre odprowadzanie potu oraz na fakt, że są lekkie i przewiewne. Koszulki syntetyczne idealnie sprawdzą się także podczas intensywnego treningu.

W chłodniejsze i mniej pogodne dni warto zaopatrzyć się w odpowiednią kurtkę rowerową. Powinna być przede wszystkim wodoodporna, zapewniać skórze oddychalność oraz swobodnie przepuszczać powietrze. Warto zwrócić uwagę również na to, by posiadała dopasowany kaptur, wysoki kołnierz oraz ściągacze.

Jak dobrze wybrać buty na rower?

Obuwie na rower powinno mieć znaczący wpływ na komfort naszej jazdy. Musimy więc wybrać buty nieprzemakalne, przepuszczające powietrze oraz zapewniające nam komfort ciepła. Pamiętajmy także o odpowiednim doborze rozmiaru oraz o podeszwie – musi być odpowiednio twarda, ponieważ tylko wtedy pozwoli nam na silne, wydajne pedałowanie. Wybierając buty na rower warto także zdecydować się na model posiadający rzepy. Sznurówki mogą się rozwiązywać podczas jazdy oraz powodować tym samym wiele niebezpiecznych sytuacji.

Pamiętajmy o bezpieczeństwie

Będąc w temacie odzieży rowerowej trudno nie wspomnieć o akcesoriach rowerowych, które zapewnią nam bezpieczeństwo podczas uprawiania tego sportu. Warto na pewno zadbać o zakup kasku (zwłaszcza jeśli preferujemy szybką i intensywną jazdę po nierównych terenach), który ochroni naszą głowę przed urazami oraz innymi niebezpiecznymi wypadkami, zapewniając nam tym samym pewność oraz bezpieczeństwo. Przydatne okażą się z pewnością skarpety chroniące nasze stopy przed odciskami oraz obtarciami, a także rękawiczki rowerowe, zapewniające skuteczną ochronę dłoniom. Jeśli zaś preferujemy jazdę podczas słonecznych dni, to warto mieć ze sobą okulary, które poprawią nam widoczność.

Wszystkie wymienione wyżej ubrania oraz akcesoria znaleźć można w dobrych sklepach internetowych z odzieżą outdoorową i wyposażeniem dla rowerzystów, takich jak Bikester.pl. Dopasowana odzież rowerowa sprawi, że jazda rowerem dostarczy jeszcze więcej przyjemności – profesjonalistom natomiast pozwoli na poprawę osiągów i zapewni lepszą ochronę przed czynnikami zewnętrznymi, takimi jak trudne warunki atmosferyczne.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here