Lato w pełni, a niektórzy z nas dopiero teraz wyciągają swoje jednoślady z garaży. Na rowerze jeździmy dla sportu, ale także dlatego, że dbamy o środowisko i oszczędzamy dzięki temu pieniądze. Wybierając się w podróż rowerową, należy pamiętać i przygotowaniu swojego samochodu do sezonu. Jak to zrobić i na co zwrócić uwagę?

1. Sprawdź swoje opony

Każdy rower po zimie potrzebuję przeglądu, dlatego szczególną uwagę powinieneś zwrócić na ogumienie, któremu często zdarza się odkształcić bądź robi się sparciała – jest to przykre następstwo faktu, że rower długo stał w bezruchu. Tak czy siak, powinieneś wymienić opony na nowe.

Kolejnym puntem jest ustawienie dobrego ciśnienia w oponie. Przykładowym i sztandarowym ciśnieniem jest ok. 2.5 – 5 Bar, lecz każdy producent zaleca w swojej książeczce serwisowej co innego. Niższe ciśnienie jest równoznaczne z lepszą przyczepnością, a także lepszym komfortem podczas jazdy.

2. Zadbaj o bezpieczeństwo – sprawdź hamulce

Sprawne hamulce to element kluczowy dla naszego bezpieczeństwa. Przed przystąpieniem do jazdy sprawdź stan klocków hamulcowych i naciąg linek w rowerze. Ponadto sprawdź, czy obręcz kołowa i tarcze hamulcowe nie są brudne, ponieważ negatywnie wpływa to efektowność jazdy.

3. Zwróć uwagę na łożyska

Jeśli Twój rower długi czas stał w miejscu lub garażował, warto zatroszczyć się o łożyska. Nieregenerowane łożyska oprócz uporczywych dźwięków utrudniają jazdę. Z drugiej strony są one najtrudniejszym elementem do samodzielnej regeneracji, więc początkującym polecamy oddanie ich do serwisu.

4. Weź i pozamiataj!

Przed wyjazdem na szosę pozbądź się wszystkich zanieczyszczeń: błota, kurzu i tłuszczu. Wyczyść każde miejsce w rowerze – koła, przerzutki, łańcuchy i nawet najmniejsze przestrzenie pokryte brudem. Pamiętaj też o dobrym smarowaniu, ponieważ po dokładnym czyszczeniu po smarze nie zostało nawet śladu! Największą uwagę zwróć na suport, piasty i stery. To samo powtórz z łańcuchem, ale zapamiętaj, że łańcuch to bardzo wrażliwe miejsce i powinien mokry w środku i suchy na zewnątrz.

5. Zaopatrz się w dobre światło

Dobre oświetlenie na drodze, w przypadku rowerzysty, jest niezbędne! W których miejscach montowane jest światło roweru? Przednie lampki znajdują się na kierownicy, tylne zaś na sztycy podsiodłowej, na widełkach tylnego trójkąta. Kontrola techniczna naszego sprzętu powinna obejmować jego oświetlenie. Jakie światła są konieczne do zamontowania?

* z przodu białe,
* z tyłu czerwone.

Zadaniem świateł jest sygnalizowanie innym uczestnikom ruchu drogowego twojego położenia.

6. Ważny element – dzwonek

Choć dzwonek rowerowy nie ma takiej siły przebicia jak dźwięk wydawany przez samochód, to na chodnikach i drogach rowerowych jest jednym z najistotniejszych elementów. Posiadanie jego jest obowiązkowe, a dźwięk nie może być nieprzyjemny dla innych rowerzystów i pieszych.

Jeśli jesteś rowerowym zapaleńcem, warto przeczytać i zastosować powyższe zasady w praktyce. Sezon wakacyjny to czas, by zastanowić się również nad tym, jak przewozić rower.

Pamiętaj, że czymkolwiek byś nie jeździł i jakkolwiek dobrego sprzętu byś nie posiadał. Jeździj z głową, bądź widoczny, dzięki precyzyjnemu oświetleniu. Szerokiej drogi!

Jeśli szukasz wyposażenia rowerowego i bagażników rowerowych, wejdź na nocar.pl. Z nami znajdziesz najlepszej jakości produkty!

źródło zdjęć: nocar.pl, pexels.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here