Rolki męskie: 3 rzeczy, na które powinieneś zwrócić uwagę przy zakupie nowej pary

Czy wybierając nowe rolki, wystarczy jedynie dobrać odpowiedni rozmiar buta? Oczywiście, że nie. Sprawdź, jak dopasować model idealny.

Jazda rekreacyjna, a może coś więcej?

Pierwszą i najważniejszą rzeczą, na które powinieneś zwrócić uwagę, wybierając rolki męskie, jest ich przeznaczenie.

  • Jesteś początkującym użytkownikiem i chcesz po prostu „pośmigać” po parkowych alejkach czy na specjalnym torze? Tak zwane rolki fitness czy też klasyczne będą najlepszą opcją. Umożliwią Ci stabilną i bezpieczną jazdę w rekreacyjnym tempie.
  • Zależy Ci na rozwijaniu większych prędkości i chcesz wykorzystać to akcesorium także, przemieszczając się np. z domu do pracy czy na uczelnię? Najszybsze będą rolki freeride, czyli szybkościowe – z trzema, dużymi kołami oraz regulowanym hamulcem.
  • Chcesz pójść o krok dalej i nauczyć się rolkowych tricków? Postaw na model freestyle (z mniejszymi, twardymi kółkami, krótką szyną i bardzo stabilnym butem) lub na rolki agresywne. Pamiętaj jednak, że ich zakup to większa inwestycja.

rolki męskie

Rozmiar i typ buta

Rozmiaru buta nie powinieneś dobierać, jak w przypadku obuwia sportowego czy casualowego. Po pierwsze i najważniejsze – nie kupuj „na oko”, a więc sugerując się tylko numerem. Sprawdź dokładnie długość wkładki podaną przez producenta – znajdziesz ją w specyfikacji modelu rolek. Pamiętaj przy tym, że:

  • rolki nie mogą być za duże – jeśli Twoja noga będzie się ślizgać lub w inny sposób przemieszczać w bucie – możesz się narazić na kontuzje,
  • rozmiar powinien być dopasowany do długości dłuższej stopy (o ile występują między nimi dysproporcje),
  • szczególnie ważne jest precyzyjne dopasowanie buta w rolkach bezlinerowych – slalomowych, które muszą zapewniać Ci pełną kontrolę nad każdym ruchem.

A co z typem buta? Do wyboru masz:

  • hardboot – a więc twardy but, najbardziej typowy w rolkach; jest solidny, ale może nieco ograniczać Twoje ruchy – sprawdza się w rolkach hokejowych czy agresywnych,
  • miękki but w sztywnej, kompozytowej cholewce – zapewnia Ci większy komfort, a jednocześnie nadal stabilizuje stopę,
  • buty bezlinerowe – a więc bez wewnętrznej wkładki, z szyną dopasowywaną do rozmiaru stopy,
  • buty linerowe.

Jeśli kupujesz rolki rekreacyjne – najlepiej sprawdzą się twarde buty bądź miękkie ze skorupą. W przypadku rolek slalomowych najlepsze efekty dają buty bezlinerowe i twarde, które dobrze stabilizują, ale zapewniają szerokie pole do manewrowania.

Łożyska

To one odpowiadają za płynność jazdy, zwrotność rolek oraz sposób poruszania się kółek. Im lepsza jakość łożysk, tym większy komfort jazdy i tym większe bezpieczeństwo. Jak wybrać odpowiednie? Standardowo typ łożysk jest oznaczany skrótem ABEC i nieparzystą cyfrą z przedziału 1-9. Im wyższa cyfra, tym lepsza klasa wykonania łożysk. W rolkach rekreacyjnych wystarczy ABEC 3 czy 5, jednak w tym dla profesjonalistów postaw na wyższe wartości.

Istotne będą również kółka – ich rozmiar oraz poziom twardości, a także… marka rolek, które kupujesz. Wybierając sprzęt sportowy, stawiaj na zaufanych producentów –  nowoczesne rolki męskie znajdziesz na Asport.pl. W parze z rozpoznawalnym logo zazwyczaj idzie ergonomiczna i wytrzymała konstrukcja, która zapewni Ci przyjemność jazdy przez wiele sezonów.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here