Przekładając znane powiedzenie na grunt medyczny można byłoby powiedzieć, że rehabilitacja rehabilitacji nierówna. Nie każdy pacjent zdaje sobie sprawę, jak ogromną rolę odgrywa ten proces w dochodzeniu do pełni sprawności po operacji czy po urazach. W naszym artykule zwracamy uwagę na kluczowe aspekty rehabilitacji oraz poprawnego do niej podejścia.
Rehabilitacja ortopedyczna – czas gra podstawową rolę
Zabiegi rehabilitacyjne bardzo często należy rozpocząć bezpośrednio po przebytym urazie lub wykonanym zabiegu operacyjnym. Niestety terminy rehabilitacji, przydzielane przez państwowy system opieki zdrowotnej często są odległe i niedostosowane do medycznych zaleceń lekarzy. Pacjenci, którym zależy na pełnym powrocie do zdrowia muszą zatem korzystać z usług w zakresie rehabilitacji ortopedycznej http://www.orthofit.pl/oferta/rehabilitacja-ortopedyczna/ w sektorze prywatnym. Warto zgłosić się do gabinetu rehabilitacyjnego od razu po otrzymaniu zaleceń lekarza po przebytym urazie lub przed planowaną datą zabiegu operacyjnego. Wówczas możemy liczyć na dobranie optymalnego terminu rozpoczęcia zabiegów oraz pracy z fizjoterapeutą.
Czym grozi zbyt późne przystąpienie do rehabilitacji? Zmiany, które zaszły w ciele za sprawą urazu lub operacji mogą stać się nieodwracalne. Osłabione urazem mięśnie są podatne na zanikanie, dlatego ich odbudowę należy rozpocząć niezwłocznie. Po urazach lub operacjach tworzą się często różnego rodzaju przykurcze. Jeżeli nie zostaną rozpracowane za sprawą terapii mogą nigdy nie ustąpić w pełni na stałe ograniczając funkcjonalność narządów ruchu pacjenta.
Szybko rozpoczęta rehabilitacja pomaga także uporać się z dolegliwościami bólowymi po urazie lub zabiegu. Praca nad wchłanianiem się krwiaków czy redukcją obrzęków prowadzi do stopniowego zmniejszania się bólu, który bez podjęcia rehabilitacji może utrzymywać się przez długi czas, utrudniając codzienne funkcjonowanie.
Jak powinna przebiegać rehabilitacja ortopedyczna?
Podstawą dla udanej rehabilitacji jest jej odpowiednie zaplanowanie, możliwe po dokonaniu fachowej diagnozy i oceny stanu pacjenta. Niezbędna jest tutaj pomoc doświadczonego ortopedy lub fizjoterapeuty, który w zależności od rodzaju problemu, dobierze odpowiednią terapię, zabiegi i ćwiczenia. Stworzenie planu rehabilitacji jest niezbędne dla możliwości monitorowania postępów i sprawdzania skuteczności zabiegów. Na poszczególnych etapach rehabilitacji przeprowadzana powinna być weryfikacja w celu sprawdzenia czy przynosi ona pożądany efekt oraz, czy stan pacjenta wskazuje na możliwość kontynuowania procesu czy też potrzebne są zmiany.
Filarem rehabilitacji ortopedycznej jest fizjoterapia. Pacjenci, pod okiem fizjoterapeuty, muszą przyswoić odpowiednią technikę wykonywania ćwiczeń, których celem jest zwiększanie siły mięśni, ruchomości stawów i stabilności postawy. Zaplanowane ćwiczenia powinny być wykonywane pod okiem fizjoterapeuty lub w domu, jeżeli są w pełni bezpieczne dla pacjenta. Kluczową rolę w procesie odgrywa zaangażowanie pacjenta, który musi regularnie wykonywać ćwiczenia, nawet wiążące się z bólem czy innego typu dyskomfortem. Ważnym aspektem jest również utrzymywanie zalecanej diety i suplementacji.
Elementem właściwie przeprowadzanej rehabilitacji ortopedycznej powinna być właściwa edukacja pacjenta w zakresie jego schorzenia i ścieżki powrotu do zdrowia. Pacjent powinien wiedzieć nie tylko, jakie ćwiczenia powinien wykonywać i jakim zabiegom jest poddawany, ale także, dlaczego działania te są potrzebne. Ma to duże znaczenie psychologiczne – zrozumienie procesu leczenia jest kluczem dla znalezienia motywacji do mierzenia się z trudnościami, napotykanymi podczas rehabilitacji.
Co robić po zakończeniu rehabilitacji?
Dobrze przeprowadzona rehabilitacja ortopedyczna kończy się sukcesem, czyli powrotem pacjenta do zdrowia. Ważne jest jednak to, by wypracowane podczas procesu dobre nawyki nie zostały zaniechane przez pacjenta z dniem zakończenia rehabilitacji. Fizjoterapeuta czy ortopeda powinien przedstawić pacjentowi zalecenia dotyczące długofalowego dbania o zdrowie ortopedyczne, które mogą obniżyć ryzyko wystąpienia kolejnych problemów w przyszłości. Każdy organizm jest inny, przez co niezbędne jest tu podejście indywidualne i sformułowanie dopasowanych do pacjenta i jego trybu życia zaleceń.