Glutamina

Glutamina należy do grupy aminokwasów. Odpowiadają one za prawidłowy przebieg wielu ważnych procesów w organizmie człowieka. Należy je dostarczać wraz z codzienną dietą, można także korzystać z popularnych suplementów diety. Jaki wpływ ma ona na funkcjonowanie naszego ciała? Dlaczego należy zadbać o jej odpowiednią ilość? Podpowiadamy.

Za co odpowiada glutamina w naszym organizmie?

Glutamina to jeden z wielu aminokwasów odpowiedzialnych za tworzenie białek. Jest ona samoczynnie wytwarzana przez ludzki organizm. Niestety w przypadku osób bardzo aktywnych fizycznie lub umysłowo notuje się jej braki. Wszystko dlatego, że w takim przypadku organizm szybko ją zużywa. Należy więc spożywać ją z pokarmem lub sięgać po odpowiednie suplementy diety. Wysokiej jakości produkt przeznaczony dla sportowców można zakupić na przykład w sklepie https://alenergy.eu/pol_m_SKLEP_BIALKA-AMINOKWASY-GAINERY_GLUTAMINA-243.html.

Jedną z najważniejszych funkcji glutaminy jest możliwość budowy białek mięśniowych. Odpowiednia jej ilość w organizmie pozwala wykonywać ćwiczenia efektywniej i dłużej. Poprawia się także wydolność i wytrzymałość u sportowców. Glutamina chroni także przed powstawaniem zakwasów, zwłaszcza w trakcie bardzo długich, powtarzalnych i intensywnych treningów. Wiele przeprowadzonych badań wskazuje także na to, że utrzymywanie odpowiedniej jej ilości w organizmie może chronić nasze zdrowie. Zwłaszcza pod kątem mniejszej liczby infekcji, poprawiając funkcjonowanie systemu immunologicznego.

O czym pamiętać zażywając glutaminę w formie suplementów diety?

Zażywanie glutaminy zgodnie z zaleceniami nie jest szkodliwe dla naszego organizmu. Jest ona naturalnie wytwarzana w naszym organizmie, spożywamy ją także w wielu produktach spożywczych. Zdrowy człowiek w przeciętnej diecie może dostarczać około pięciu jej gramów dziennie. Taka ilość jest wystarczająca dla osób mniej aktywnych. Natomiast sportowcy posiadają nieco większe na nią zapotrzebowanie. Nic więc dziwnego, że sięgają po specjalne diety i bardzo często stosują odpowiednią suplementację, która pozwala im uzyskiwać dobre wyniki sportowe.

Przy korzystaniu z suplementów diety zawierających glutaminę należy zacząć od niewielkiej dawki. Następnie z czasem zwiększać jej wartość i obserwować reakcję organizmu. Osoby, które intensywnie ćwiczą mogą zaobserwować korzystne zmiany w postaci mniejszego zmęczenia powysiłkowego. Ilość glutaminy najlepiej dopasować do konkretnych programów treningowych. Należy także zadbać o regularność, stosując się do zaleceń znajdujących się na opakowaniu suplementu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here