Psychoterapia

Każdego dnia mierzymy się z trudnościami. Problemy dotykają różnych sfer naszego życia. Niektóre z nich można przezwyciężyć samodzielnie: zwykle wystarczy do tego wsparcie bliskiej osoby czy szczera rozmowa, żeby znaleźć rozwiązanie ciężkiej dla nas sprawy. Jednak nie każdy problem da się pokonać w taki sposób. Czasem warto zasięgnąć pomocy doświadczonej, wykwalifikowanej osoby, która pomoże nam uporać się z męczącą nas trudnością. Dlaczego warto skorzystać z psychoterapii? Jakiego specjalistę wybrać?

Dlaczego warto wybrać się do psychoterapeuty?

Celem psychoterapii jest leczenie zaburzeń zdrowia psychicznego i trudności natury psychicznej, które mogą zakłócać normalne funkcjonowanie. Jest to skuteczna metoda walki z depresją, zaburzeniami odżywiania, wszelkimi lękami i uzależnieniami oraz z innymi problemami, które mogą negatywnie wpływać na samopoczucie – np. wybuchy złości, niska samoocena, brak akceptacji własnego ciała, wchodzenie w toksyczne relacje.

Aby psychoterapia przyniosła oczekiwane efekty, niezbędne jest wytworzenie silnej więzi między specjalistą a pacjentem. Pacjent powinien czuć się komfortowo na kolejnych sesjach. Umożliwi mu to swobodne opowiadanie o trudnościach, z którymi toczy wewnętrzną walkę. Psychoterapeuta nie podaje gotowych rozwiązań. Nie ocenia pacjenta, nic nie nakazuje. Jest towarzyszem w procesie dochodzenia do źródeł problemów. Jest oparciem dla pacjenta. Wspiera jego drogę do rozwiązania wszystkich trudności, z którymi osoba zgłaszająca się do gabinetu się zmaga. 

Jak długo trwa psychoterapia? Wszystko zależy od rodzaju problemów, z którymi pacjent przychodzi do specjalisty. Doświadczony terapeuta nie zostawi podopiecznego, a poświęci mu tyle czasu, ile będzie potrzebował.

Czym zajmuje się psychiatra?

Psychiatra to inny specjalista, niż psychoterapeuta – tak nazywamy lekarza, który ukończył specjalizację z psychiatrii. Jego pracą jest diagnozowanie i leczenie chorób oraz zaburzeń na tle psychicznym. Lekarz dobiera leczenie farmakologiczne (przepisuje leki), wystawia zwolnienia, skierowania do szpitali psychiatrycznych lub oddziałów odwykowych.

Kiedy zgłosić się do takiego specjalisty? Przede wszystkim wtedy, gdy dla poprawy zdrowia i samopoczucia pacjenta niezbędne jest wdrożenie odpowiedniej farmakoterapii – kuracji lekami. Wskazaniem do wizyty w gabinecie lekarza jest brak siły do życia, nieustanne odczuwanie ogromnego (często nieuzasadnionego) niepokoju lub lęku czy trwające powyżej 2 tygodni obniżenie nastroju.

PsychoMedic to sieć klinik psychologiczno-psychiatrycznych, którą tworzy zespół doświadczonych, wysoko wykwalifikowanych specjalistów – przede wszystkim lekarzy psychiatrii, psychoterapeutów i psychologów. Kadra każdego dnia pomaga swoim podopiecznym w walce z zaburzeniami i chorobami psychicznymi – takimi jak depresja, zaburzenia adaptacyjne, zaburzenia odżywiania się, zaburzenia nerwicowe itd. Specjaliści, chcąc zapewnić pacjentom najlepszą, profesjonalną opiekę, nieustannie dokształcają się w specjalistycznych ośrodkach medyczno-naukowo-badawczych w Polsce.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here