Depresja to bardzo poważny problem, która dotyka wielu Polaków. W tym poradniku przeczytasz, w jaki sposób można rozpoznać depresję u siebie oraz bliskiej osoby. Sprawdź, czym charakteryzują się zaburzenia i jak uzyskać niezbędną pomoc.
Czym jest depresja?
Depresja to zaburzenie, którego głównym objawem jest przewlekłe zaburzenie nastroju. Osobom zmagającym się z tym problemem często towarzyszy smutek, niska samoocena, brak wiary we własne możliwości, przygnębienie, pesymizm czy poczucie winy. Z czasem może pojawiać się także niezdolność do odczuwania przyjemności, spowolnienie psychoruchowe czy utrata apetytu. Zdarza się, że nieleczona depresja prowadzi do prób samobójczych, dlatego szybka reakcja na tego typu problemy jest bardzo ważna.
Szczegółowe informacje, a także testy psychologiczne można znaleźć na stronie Sieci Klinik Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online. W razie potrzeby umówisz się tu również na konsultację ze specjalistą, który pomoże Ci podjąć pierwsze kroki do skutecznego wyleczenia depresji.
Smutek czy depresja?
Należy odróżnić zwyczajny smutek, który niekiedy towarzyszy każdemu, od depresji. Przede wszystkim smutek jest krótkotrwały, natomiast obniżenie nastroju związane z zaburzeniami psychicznymi może utrzymywać się przez tygodnie lub miesiące. W dodatku przygnębieniu towarzyszą inne opisane wyżej objawy. Ponadto pocieszenie osoby, która zmaga się z depresją, jest bardzo trudne lub wręcz niemożliwe.
Zwyczajny smutek z reguły nie wpływa na codzienne funkcjonowanie, a w przypadku depresji jest odwrotnie. Osoba zmagająca się z zaburzeniami nastroju może nie radzić sobie z obowiązkami w szkole czy w pracy, a wręcz je lekceważyć, co znacznie utrudnia komfort życia i negatywnie wpływa na kontakty społeczne.
Warto więc reagować na wszystkie niepokojące sygnały i zasięgnąć opinii specjalistów. Lekarze, z którymi możesz skontaktować się za pośrednictwem Sieci Kliniki Psychologiczno-Psychiatrycznych PsychoMedic.online, to fachowcy z wieloletnim doświadczeniem. Zdecydowanie warto im zaufać, aby ponownie móc cieszyć się dobrym zdrowiem psychicznym.
Przyczyny depresji
Przyczyny depresji są bardzo złożone i obejmują wiele czynników. Zaburzenia te niekiedy dotykają kobiet i związane są ze zmianami fizjologicznymi po porodzie. Ryzyko choroby zwiększa również przyjmowanie różnego rodzaju leków. Pamiętajmy jednak, jak poważnym zagrożeniem jest współczesny styl życia, któremu często towarzyszy stres.
Depresja może również pogłębiać się przez lekceważący stosunek bliskich do chorego. Bardzo często nie widzą oni przyczyny i powagi problemu i próbują bezskutecznie pocieszyć członka rodziny. Niekiedy zdarza się, że obniżoną aktywność tłumaczą zwyczajnym lenistwem. Tymczasem problem jest bardzo poważny i wymaga natychmiastowego działania ze strony profesjonalistów. Dzisiejsza medycyna skutecznie radzi sobie z depresją. Warto więc skorzystać z wiedzy polecanych lekarzy psychoterapeutów, którzy są gotowi, aby Ci pomóc.