Okres wiosenno-letni to idealna pora na to, by wyciągnąć z garażu rower i zadbać nieco o kondycję i zdrowie, a także urozmaicić słoneczne popołudnia i wieczory. To także świetny sposób na poprawę samopoczucia i spędzenie nieco czasu na łonie natury – najlepiej z przyjaciółmi lub rodziną. Nie wolno nam jednak zapominać o tym, że jazda na rowerze to także konieczność dostosowania się do pewnych wymogów. O co chodzi? Sprawdziliśmy to.
Wybierając się na wycieczkę rowerową powinniśmy pamiętać o tym, by zadbać też o swoje bezpieczeństwo. Dlatego też tak ważne jest, by sprawdzić, czy nasz rower spełnia wszystkie najważniejsze wymogi. Jednym z nich jest oświetlenie do roweru.
Dlaczego odpowiednie oświetlenie roweru jest ważne?
Obowiązkowe oświetlenie roweru jest istotne nie tylko ze względu na wymogi prawa, ale przede wszystkim przez wzgląd na bezpieczeństwo. Rowerzysta, który po zmroku przemieszcza się na przykład po terenie niezabudowanym i nie posiada przy tym żadnego oświetlenia, jest niemal niewidoczny dla kierowcy samochodu. Zagraża tym samym nie tylko sobie, ale także innym uczestnikom ruchu drogowego. Jeśli w pewnym momencie na przykład postanowi skręcić, może doprowadzić do wypadku.
Oświetlenie roweru – przepisy
Zgodnie z obowiązującymi przepisami każdy rowerzysta ma obowiązek mieć zamontowane co najmniej dwa światła: z przodu białe lub żółte, a z tyłu czerwone. Bardzo ważne jest, by nie zamieniać ich miejscami! Takie rozróżnienie ma pomóc kierowcom samochodów zorientować się, którą stroną jest do nich skierowany rowerzysta – czy jedzie w ich kierunku, czy w odwrotnym. Światła mogą być migające lub nie – kwestią dyskusyjną jest, które z nich są lepiej widoczne dla kierowców.
Dodatkowo z tyłu roweru powinno znaleźć się czerwone światło odblaskowe. Z przodu również możemy je zamontować, ale musi być w kolorze białym. Takie światło powinno być widoczne z odległości ok. 150 m.
Oświetlenie roweru w nocy – co z odblaskami rowerowymi?
Rower może być również wyposażony w odblaski – na kołach (konkretnie na bocznych płaszczyznach) oraz pedałach. A co z rowerzystą?
Przepisy prawa nie wymagają, by sam rowerzysta nosił odblaski, ale my gorąco do tego zachęcamy – mówi Aneta Niciak z firmy Platforma Odblaskowa. – Rowerzysta, który założy na siebie podczas jazdy kamizelkę odblaskową albo chociaż szelki odblaskowe jest nieporównywalnie lepiej widoczny na drodze od tego, który posiłkuje się tylko światłem, a to pozwala mu na bezpieczną jazdę.
Możliwości w doborze odblasków jest wiele – osoby, które nie lubią za dużych, luźnych kamizelek, mogą wybrać bardziej dopasowany model albo zdecydować się na szelki odblaskowe. Wśród gadżetów znajdziemy też chusty oraz czapki odblaskowe – świetne zarówno dla dorosłych, jak i dzieci.
Jeśli planujemy spędzić letnie miesiące w trasie, zadbajmy o to, by oświetlenie nasze i naszego roweru było bez zarzutu – w ten sposób nie tylko zaoszczędzimy na ewentualnym mandacie, ale również ochronimy własne zdrowie i życie.