Wraz z nadchodzącą wiosną na ulicach miast, miasteczek oraz wsi pojawia się coraz więcej rowerzystów. Ci, którzy rowerem jeżdżą jedynie do pracy i po zakupy, upodobali sobie w większości rowery miejskie. Są jednak i takie osoby, które każdy wolny weekend spędzają w trasie, odwiedzając kolejne miejsca na mapie Polski. Jeśli i ty należysz do tej grupy lub dopiero chcesz wprowadzić do swojego planu dnia nieco ruchu, a słoneczne dni planujesz spędzić w towarzystwie dwóch kółek, z pewnością zacząłeś już myśleć o zakupie idealnego roweru. Najlepszym rozwiązaniem będzie rower trekkingowy. Czym się charakteryzuje i dlaczego powinieneś go wybrać?

Rower trekkingowy – dla kogo?

Rowery trekkingowe powstały z myślą o osobach, które kochają długie, nierzadko wielodniowe wyprawy – zarówno po asfalcie, jak i leśnych drogach. Z tego powodu wyposażone są w błotniki i bagażnik, duże koła (najczęściej 28 cali), bieżnikowane opony, ergonomiczną kierownicę oraz mocną ramę, która pozwoli na zamontowanie sakw podróżnych zarówno z przodu, jak i z tyłu. Producenci dbają też o to, aby jazda była wygodna – dlatego pozycja użytkownika tego modelu będzie bardziej wyprostowana niż w przypadku roweru górskiego.

Użytkownicy rowerów szybko jednak zdali sobie sprawę z tego, iż przystosowanie roweru trekkingowego do długich wycieczek po różnych nawierzchniach nie oznacza, że nie sprawdzi się on w mieście. Wręcz przeciwnie, dzięki możliwości zamontowania bagażników oraz sakw z łatwością przewieziemy nim zakupy lub torbę do pracy, a wytrzymała konstrukcja pozwoli na pokonywanie naszych polskich dróg. Rowery trekkingowe, dzięki swojej uniwersalności, szybko stały się bardzo popularne – obecnie są jednym z najczęściej kupowanych typów.

Warto jednak pamiętać o tym, że zarówno rowery trekkingowe damskie, jak i rowery trekkingowe męskie nie są najlżejsze – trudniej będzie wnieść je choćby po schodach. Jeśli więc mieszkamy na drugim piętrze i wiemy, że będziemy zmuszeni codziennie wnosić i znosić nasz pojazd, to lepszym rozwiązaniem może być rower crossowy.

Rower crossowy a trekkingowy – jakie są różnice?

Tak naprawdę w większości przypadków rower crossowy to lżejsza wersja roweru trekkingowego – mówi specjalista ze sklepu rowerystylowe.pl. – Lżejsza między innymi dlatego, że pozbawiona takich elementów jak błotniki, bagażniki czy oświetlenie. Nada się na dłuższe wycieczki po lekkim terenie – ubitych drogach, alejkach w parku czy asfalcie. Rower crossowy to dobre rozwiązanie dla osób, które nie wykorzystują w pełni potencjału roweru górskiego – lubią dalekie wyprawy, ale nie jeżdżą po tak agresywnym terenie.

A w przypadku dłuższej wyprawy, na którą trzeba zabrać bagaż, rower crossowy można łatwo przerobić na trekkingowy – wystarczy, że zamontujemy brakujące błotniki oraz bagażnik.

Jaki rower trekkingowy wybrać?

Dobry rower trekkingowy to przede wszystkim wygoda, wytrzymałość i niezawodność. Będąc w trasie, wiele kilometrów od domu, nie możemy ryzykować problemów z zerwanym łańcuchem, usterki przerzutki czy hamulca. Jeśli zależy nam na wysokiej jakości sprzęcie, skierujmy naszą uwagę w stronę takich marek jak Batavus czy Gazelle. W ofercie tych producentów znajdziemy zarówno rower damski trekkingowy, jak i rower trekkingowy męski czy unisex. Marka Batavus od lat wyróżnia się na tle innych producentów najwyższą jakością wykonania i wieloletnią wytrzymałością swoich produktów.

– Nie da się ukryć, że zakup takiego roweru to wydatek rzędu kilku tysięcy złotych – zauważa ekspert z rowerystylowe.pl. – Jednak decydując się na Batavus albo Gazelle, dodatkowo zabezpieczone gwarancją, mamy pewność, że sprzęt posłuży nam wiele lat, a komfort jazdy długo będzie tak samo wysoki. Te holenderskie marki od lat cieszą się uznaniem wśród rowerzystów. Warto więc rozważyć odłożenie nieco większej kwoty i zakup jednego z uznanych modeli w zamian za gwarancję znacznie dłuższego użytkowania.

Pogoda za oknem, choć na razie jeszcze kapryśna, coraz bardziej sprzyja długim rowerowym wycieczkom. Jeśli więc chcemy w pełni nacieszyć się słonecznymi dniami spędzonymi na podziwianiu polskich krajobrazów, czas najwyższy zapoznać się z ofertą rowerów trekkingowych – i wybrać swój wymarzony model.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here