Nie ma chyba osoby, która choć raz nie doświadczyłaby bolesnego stłuczenia i siniaków. Naprawdę niewiele potrzeba, by na naszym ciele pojawiła się boląca zmiana o charakterystycznej barwie.

Czym są siniaki i czy mogą świadczyć o chorobie?

Siniak to podskórny wylew krwi powstały na skutek mechanicznego urazu i przerwania ciągłości ściany naczynia krwionośnego. Dochodzi wtedy do niewielkiego wylewu krwi i dlatego początkowo siniak ma barwę czerwoną. Z czasem, na skutek rozpadu barwnika krwi (hemoglobiny) siniak zmienia barwę na granatową, zieloną i ostatecznie żółtą. Siniakowi towarzyszyć może tkliwość, ból i obrzęk.

Gdy siniaki pojawiają się częściej niż zwykle i nie możemy powiązać ich z żadnymi urazami, warto wykonać morfologię krwi i oznaczenie parametrów krzepnięcia w celu wykluczenia zaburzeń krzepliwości krwi.

Jak przyspieszyć znikanie siniaków?

Zła wiadomość jest taka, że fizjologicznie siniak utrzymuje się przez około tydzień czasu. Dobra – że możemy przyspieszyć ten proces bezpiecznymi i skutecznymi metodami. Najczęściej stosowaną jest chłodzenie miejsca stłuczenia, co redukuje ból i obrzęk oraz ogranicza zasinienie. W tym celu można użyć kostek lodu, silnie schłodzonego noża lub żelowego kompresu chłodzącego. Aby taki sposób zadziałał, powinien on być zastosowany jak najwcześniej i kontynuowany przez pierwszą dobę po urazie. Jednorazowo nie należy chłodzić miejsca dłużej niż przez 10 minut. Spowoduje to miejscowy skurcz naczyń krwionośnych i ograniczy rozległość siniaka, a także znieczuli receptory bólowe.

Inną sprawdzoną metodą na siniaki jest okład z sody, wykonywany na drodze rozpuszczenia łyżeczki sody w połowie szklanki zimnej wody lub z octu. Sporządzonym roztworem nasączamy gazę i przykładamy na kilkanaście minut w bolące miejsce.

Bardzo znanym sposobem na ból i obrzęki są okłady z liści kapusty. Zawierają one sporo witaminy C, która doskonale uszczelnia ścianki naczyń krwionośnych i minimalizuje powstanie siniaków i obrzęku. Taki okład przygotowuje się poprzez potraktowanie liści kapusty tłuczkiem (aby puściły sok), a następnie przyłożenie liści do problematycznego miejsca i owinięcie ich bandażem. Tak przygotowany okład warto pozostawić na ciele przez całą noc.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here