Pajączki na nogach to jednej z najczęściej występujących mankamentów urody, dotykających głównie kobiet. Stanowią nie tylko problem natury estetycznej, ale także zdrowotnej. Pajączki są bowiem pierwszym zwiastunem żylaków, które nieleczone mogą prowadzić do rozwoju niewydolności żylnej kończyn dolnych i zakrzepicy. Czy można zapobiec powstaniu pajączków?

Skąd się biorą pajączki na nogach?

Pajączki to nic innego jak poszerzone do grubości około 1 milimetra naczynia włosowate zlokalizowane pod skórą. Stwierdzono rodzinne ich występowanie, zatem niewątpliwy wpływ na ich pojawienie się mają czynniki genetyczne. Ale nie tylko – dużą rolę odgrywa także tryb życia i ogólny stan zdrowia. Pajączki mogą zatem powstać jako konsekwencja zmian hormonalnych w okresie dojrzewania, ciąży czy menopauzy, a także w efekcie stosowania antykoncepcji hormonalnej. Inne czynniki sprzyjające to brak ruchu i długotrwałe przebywanie w jednej pozycji ciała czy nadwaga lub otyłość. Aby skutecznie walczyć z pajączkami, należy zatem wyeliminować jak najwięcej czynników sprzyjających ich rozwojowi. Oto skuteczna strategia walki z pajączkami bez konieczności korzystania z zabiegów medycyny estetycznej.

Jak wygrać z pajączkami?

Jak w przypadku każdej anomalii dotyczącej układu krążenia, podstawą zarówno profilaktyki, jak i terapii jest ruch. Nie inaczej jest w przypadku pajączków – regularny i umiarkowany wysiłek fizyczny to najlepsze antidotum na te nieestetyczne zmiany. Inne sprawdzone sposoby to wzmacnianie ścian naczyń krwionośnych następującymi specyfikami:

– doustnymi tabletkami uszczelniającymi ściany naczyń i usprawniającymi krążenie krwi, np. rutinoscorbinu czy diosminy
– miłorzębem japońskim w formie tabletek lub naparu
– ekstraktem z borówki czernicy
– herbatkami ziołowymi skomponowanymi m. in. z rumianku, rdestu ptasiego ziela, kasztanowca czy skrzypu
– maściami i kremami z wyciągiem z kasztanowca, arniki i oczaru wirginijskiego

Dobre efekty przyniosą także masaże nóg z użyciem miękkiej szczotki, noszenie specjalistycznych rajstop uciskowych czy zimne okłady na nogi.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here