Jednym z najlepszych sposobów na poznawanie Polski, ale również całego świata, jest podróż rowerem. Dzięki temu każdy turysta lub po prostu sportowiec może w tani sposób zobaczyć wyjątkowe miejsca. Jednak często trasy rowerowe są niezwykle długie. Warto wtedy skorzystać również z innych środków transportu. W takich sytuacjach trzeba wiedzieć, jak należy prawidłowo przewozić rower.

Jak przewozić rower w pociągu?

Polska Kolej ostatnimi czasy niezwykle podniosła jakość oferowanych usług więc rowerzyści, a także inni pasażerowie, nie mają już problemów z komfortowym przejazdem. Istotną sprawą jest jednak to, że rower można przewozić tylko w tych pociągach, które mają specjalnie do tego celu wyznaczone miejsca. Takie informacje można uzyskać na stronie przewoźnika. Ważne jest także to, że większość maszyn ma specjalnie wyznaczone miejsca dla rowerów. Jeżeli jednak ich nie posiada, wtedy należy go zostawić w przedsionku pierwszego lub ostatniego wagonu. Ponadto trzeba pamiętać, że transport roweru w pociągu wiąże się z dodatkowymi opłatami.

Jak transportować rower na dachu samochodu?

Bez wątpienia zamontowanie roweru na dachu pojazdu może być najlepszym rozwiązaniem na długie podróże. Trzeba jednak pamiętać o paru istotnych elementach. Po pierwsze dach samochodu musi być zaopatrzony w specjalne belki. Po drugie same belki będą niewystarczające, trzeba zamontować bagażnik, który zabezpieczy i przytrzyma na swoim miejscu sprzęt. Takie rozwiązanie ma wiele zalet, najważniejsze z nich to przede wszystkim fakt, że rower nie ogranicza widoczności. Poza tym cały bagażnik jest pusty i można tam spakować wszystkie bagaże i inne elementy potrzebne w podróży. Kierowcy muszą pamiętać tylko o jednej ważnej rzeczy, czyli o tym, że na dachu mają zamontowany rower i trzeba zachować ostrożność.

W jaki sposób przewozić rower na haku?

Rower można przewozić w samochodzie na wiele sposobów. Innym, przy którego użyciu nie są wymagane belki znajdujące się na dachu samochodu, polega na wykorzystaniu bagażnika na hak holowniczy (link do sklepu). W takim przypadku potrzebne jest zamontowanie specjalnej platformy, na której ustawia się rower. Takie rozwiązanie jest często stosowane w samochodach terenowych, które są wyższe od tradycyjnych aut. Osoby, które mają zamontowany bagażnik na dachu pojazdu, również chętniej wybierają taką platformę. Ponadto trzeba pamiętać o tym, by rowery były dokładnie zabezpieczone, w taki sposób, żeby nie został uszkodzony lakier samochodu oraz sam rower.

Jak zamontować bagażnik rowery na tylnej klapie?

Trzeba przyznać, że to rozwiązanie wiąże się z największym ryzykiem związanym z uszkodzeniem karoserii samochodu. Ponadto belki na dachu oraz uchwyty rowerowe są bardziej uniwersalne od bagażnika rowerowego, który miałby znajdować się na tylnej klapie pojazdu. W tym przypadku trzeba wybrać dokładny model samochodu, by bagażnik był odpowiedni. Choć niewątpliwą zaletą takiego rozwiązania jest mniejszy wrażliwość na wiatr. Jednak rowery mogą ograniczać widoczność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here