Migrena to choroba, która wyróżnia się napadowym oraz pulsującym uciskiem głowy. Niezwykle powszechnie boleści pojawiają się w towarzystwie wymioty, wymiotów i światłowstrętu (nadwrażliwości na światło). Do ataków migreny może spowodować silny ucisk głowy rozwijający się od kilku godzin chociażby do paru dni. Stan tenże nie jest na tyle dokuczliwy, iż osoba w nim się znajdująca nie może właściwie działać. W pewnych wypadkach, jeszcze przed napadami migreny, pojawiają się ogniskowe objawy neurologiczne (potocznie zwana aurą – migrena z aurą). Informować o tym potrafią mroczki, rozbłyski światła i mrowienie, które używa się w kończynach.
Objawy migreny
Do objawów świadczących o choroby zakwalifikować można:
•Ucisk głowy – ucisk pojawia się z jednej strony głowy, jest pulsujący oraz jest duże czy umiarkowane natężenie
•Wymioty
•Mdłości
•Światłowstręt – nadwrażliwość na światło
•Fonofobia
•Objawy neurologiczne
•Ucisk oka – występuje przy migrenie ocznej
Elementy ryzyka migreny
Specjaliści nie są w stanie precyzyjnie określić, co prowadzi do nastąpienia migreny. Jak się okazuje, znaczącą funkcję odgrywa tutaj głębsza analiza historii rodzinnej. Wszystko więc, iż aż niemal 90% borykających się z napadami migreny, mają wśród własnych bliskich osoby, które narzekają na ową samą choroba. Do pierwszego ataku migreny dochodzi jeszcze przed czterdziestym rokiem życia. Gdy do tego terminu nie wystąpił żaden atak, to ryzyko spada. Jak wskazują statystyki – migrena, to główna choroba kobiet. Uciski migrenowe u płci pięknej pojawiają się trzy razy częściej aniżeli u mężczyzn. Chociażby ciężarne są obarczone wystąpieniem bóli migrenowych – objawy w czasie ciąży potrafią dopiero się rozpocząć, a gdy już wcześniej kobieta była z nimi do czynienia, to potrafią przybrać na intensywności. Jest to choroba, która zazwyczaj ustępuje po menopauzie.
Możliwe powikłania migreny:
•Choroby żołądkowe – stosowanie pewnych preparatów przez większy okres a to w większych częściach może doprowadzić do pojawienia się bólu brzucha, krwawienia i owrzodzeń. To ale nie wszystko, ponieważ potrafią pojawić się także różne problematyczne choroby ze strony układu pokarmowego.
•Zespół serotoninowy – jest toż stan, który jest realne niebezpieczeństwo dla ludzkiego życia. Dochodzi do niego na skutek za wysokiego poziomu serotoniny w systemie. Hormon tenże spotyka się w pewnych lekach, które także polecane są przy migrenie.
•Zawał migrenowy – objawy aury migrenowej, które są zazwyczaj ponad godzinę.
Jak przebiega leczenie migreny?
Niestety dla osób zmagających się z migreną nie mamy za dobrych wieści, ponieważ nie ma środka, który ją leczy. Są natomiast dostępne przeróżnego rodzaju środki farmaceutyczne, jaką w stanie ograniczać czy chronić przed występowaniem ataków. Wybór kuracji winien zależeć od częstotliwości napadów i intensywności bólu. Gdy w czasie jednego miesiąca wystąpią cztery czy więcej ataków, a wszystek z nich będzie przewyższał dwanaście godzin oraz ulgi nie przynoszą środki znieczulające, to specjalista może przesądzić o leczeniu zapobiegawczych. Wykorzystuje się również wówczas, jeśli pojawia się aura migrenowa oraz jej czas istnienia jest ewidentnie wydłużony, jak także jeśli zaobserwuje się drętwienie kończyn.