Deformacje stóp

Od zdrowia i sprawności stóp zależy nasz codzienny komfort.To one są naszym podstawowym środkiem lokomocji. Stopę zbudowaną prawidłowo charakteryzuje występowanie łuków podłużnych oraz poprzecznych. Prawidłowe wysklepienie stopy zapewnia jej odpowiednią amortyzację oraz dużą odporność na urazy. Większość problemów skórnych na stopach bierze się z deformacji stóp i palców. Na stopach rozróżnia się wiele deformacji, które bez wdrożenia w odpowiednim czasie profilaktyki i leczenia przynoszą tylko ból i trudności w wykonywaniu codziennych czynności.

Rodzaje deformacji

Jakie są najczęściej występujące deformacje kostne w okolicy stopy? Do najpopularniejszych i znanych nam wszystkim należą:
– paluch koślawy, jest to deformacja  stopy objawiająca się bocznym odchyleniem palucha w stronę pozostałych palców a pierwszej kości śródstopia w kierunku przyśrodkowymn z towarzyszącym poszerzeniem i zniekształceniem stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Na początku deformacja nie daje dolegliwości bólowych, natomiast w późniejszym stadium pojawia się ból o większym nasileniu, zwiększone ucieplenie, pieczenie,  zaczerwienienie i obrzęk okolicy bocznej stawu śródstopno-paliczkowego plaucha. Jaka jest przyczyna? Czynników sprzyjających jest kilka, należą do nich: genetyka, obuwie, płeć, płaskostopie, hipermobilność, choroby reumatyczne, amputacja II palca, nadmierna długość palucha.
– palce młotkowate, dotyczy najczęściej II i III palca. Cechą charakterystyczną jest zgięcie palca w kierunku podeszwowym w stawie międzypaliczkowym bliższym. Palec którego dotyczy deformacja  jest nieustannie zgięty. Początkowo zgięcie ma charakter elastyczny, odwracany z upływem czasu staje się sztywne utrwalone, nieodwracalne, niekorektywne. Konsekwencją jest wystąpienie na szczycie zgięcia odcisku, który powoduję silne dolegliwości bólowe. Przyczyną wystąpienie jest: zbyt długi palec, lub kość środstopia, paluch koślawy, za małe lub za ciasne buty, stopa wydrążona, przykurcz mięśnia brzuchatego łydki, choroby reumatyczne.
– Bunionette, jest zniekształceniem okolicy głowy piątej kości śródstopia. W tej deformacji palec V ulega odchyleniu w kierunku pozostałych palców. Przypomina paluch koślawy, ale od strony palca V. Powstaje przez ciągłe drażnienie nadmiernej wypukłości okolicy głowy piątej kości śródstopia przez zbyt ciasny but lub większą aktywność fizyczną. Ta deformacja powoduje uciążliwy ból, tworzenia się bolesnych modzeli głównie od strony bocznej stopy oraz nadmierne rogowacenie skóry.
– Paluch sztywny, to choroba zwyrodnieniowa stawu śródstopno-paliczkowego palucha. Objawia się przede wszystkim ograniczeniem możliwości zgięcia grzbietowego tego stawu, dolegliwościami bólowymi, obrzękiem oraz stanem zapalnym w jego okolicy. Schorzenie występuje genetycznie, na podłożu zmian przeciążeniowych spowodowanych zbyt dużym obciążaniem stawu, w przebiegu chorób reumatologicznych, po urazach przodostopia.

podologwwarszawie.pl

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here