Jakie kosmetyki stosować do cery problematycznej

Pod pojęciem cery problematycznej znajduje się skóra naznaczona trądzikiem, a także cera mieszana bądź tłusta. Wbrew pozorom z takimi problemami zmagają się nie tylko osoby młode, ale i dorosłe. Odpowiednia pielęgnacja, właściwa dieta i stosowanie indywidualnie dobranych preparatów pozwalają skutecznie walczyć z nieprzyjemnymi objawami między innymi trądziku.

Czym się różni cera tłusta od trądzikowej? Jakie produkty dobrać do każdej z nich i jakie zabiegi pielęgnacyjne poprawią kondycję skóry problematycznej?

Odróżnienie typu cery

Cera tłusta i trądzikowa mają ze sobą wiele wspólnego. Podłożem problemów z obydwoma jest nieprawidłowa praca gruczołów łojowych, która doprowadza do nadmiernego wydzielania sebum. Przy skórze tłustej widoczne jest to w postaci wyraźnego przetłuszczania i błyszczenia się skóry, praktycznie na całej twarzy, głównie zaś w strefie T, czyli na brodzie, nosie i czole. Skóra mieszana również może się przetłuszczać w strefie T, z kolei na policzkach pozostaje sucha.

W cerze trądzikowej dodatkowo dochodzi do zapychania porów, pojawiania się charakterystycznych zmian skórnych, różowych, bolesnych, z ropnymi „główkami”. Taki typ skóry problematycznej wymaga jeszcze większej uwagi podczas pielęgnacji i dokładniejszego dobierania preparatów kosmetycznych.

Niezbędne zabiegi i produkty

Przede wszystkim o cerę problematyczną należy dbać zarówno od zewnątrz, jak i od wewnątrz. Gdy w organizmie zaczyna brakować ważnych składników mineralnych i witamin, za to pojawia się nadmiar toksyn, skóra szybko daje o sobie znać. Pomocą w pierwszej kolejności będzie uzupełnienie niedoborów i ograniczenie spożywania „śmieciowego” jedzenia. W aptece i sklepach internetowych można szukać suplementów, które wspomogą walkę o lepszy stan skóry. Naturalne produkty znajdziemy w sklepie https://evital.pl/. Warto także udać się do dermatologa, jeśli samodzielny wybór artykułów sprawia problemy.

Cera mieszana i trądzikowa nie lubi kosmetyków z alkoholem, ponieważ taki skład wpływa na wysuszenie. To wciąż cera, która wymaga nawilżenia, oczyszczenia i tonizowania, ale nie doprowadzania jej do przesuszenia, bo to paradoksalnie powoduje nasilenie objawów. W artykułach do pielęgnacji warto szukać siarki i cynku, a także wyciągów z ziół, np. czystka lub rumianku.

Ważne są zabiegi oczyszczające, ale nie powodujące nadmiernego naruszania i podrażniania naskórka. Należy precyzyjnie dobierać kosmetyki do makijażu, które nie będą powodowały jeszcze mocniejszego zapychania porów. Oczyszczenie, tonizowanie, nawilżenie – to najważniejsze zabiegi.

Wskazówki

Choć zmiany zapalne bywają bolesne, a już na pewno pogarszają estetykę twarzy, nie wolno ich niwelować poprzez wyciskanie. Cera problematyczna wymaga kosmetyków o odpowiednim składzie, wspomagania suplementacją, a gdy efekty nie są zadowalające, trzeba się udać do dermatologa.

Pamiętajmy! Dobrze dobrane kosmetyki, suplementy i zabiegi korzystnie wpływają na stan skóry. Nawet z problematyczną cerą można sobie poradzić, przykładając się do jej pielęgnacji.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here