Rowery turystyczne to najlepszy wybór dla tych, którzy kochają podróże rowerowe. Dzięki nim możemy pokonywać wiele kilometrów po zróżnicowanych nawierzchniach. Jeżeli również myślisz o rowerze tego rodzaju, sprawdź porady przygotowane dla naszych czytelników przez pana Jacka Barutowicza ze sklepu rowerowego Rowmix.

Najczęściej jako rowery turystyczne wybierane są modele trekkingowe. W porównaniu do innych rowerów wyróżniają się dość dużymi kołami o 28 lub 29 calach, geometrią pozwalającą na podróżowanie w bardziej komfortowe, wyprostowanej pozycji, mają także przedni widelec z amortyzatorem oraz opony o gładszym bieżniku niż te w rowerach górskich. Ponadto najczęściej wyposażane są fabrycznie w bagażnik oraz błotniki. Dzięki takiemu wyposażeniu rowery trekkingowe najlepiej nadają się do dalekich wypraw.

Gdy chcemy zdecydować się na zakupienie roweru trekkingowego, powinniśmy zwrócić uwagę na jego ramę oraz osprzęt, a także zastosowane dodatki, jak wskazuje Jacek Barutowicz ze sklepu rowerowego Rowmix. Tutaj najważniejsze jest dopasowanie roweru do naszych indywidualnych potrzeb, możliwości oraz do naszej sylwetki.

Jaka rama w rowerze trekkingowym będzie najlepsza?

Generalnie spotykamy się z dwoma rodzajami materiałów na ramy w rowerach trekkingowych – to stal oraz aluminium.

Ramy aluminiowe są przy tym powszechniej używane, ponieważ są lekkie oraz wytrzymałe. Z kolei ramy stalowe są cięższe, ale z kolei są łatwiejsze w naprawie. W sprzedaży znajdziemy jednak głównie rowery z ramami aluminiowymi i są one obecnie najlepszym wyborem dla trekkingu.

Osprzęt do roweru trekkingowego

Gdy zajrzymy na forum rowerowe, od razu możemy znaleźć na nim mnóstwo informacji o osprzęcie. Przerzutki, hamulce, korby to tylko wybrane komponenty, na które będziemy musieli zwrócić uwagę.

Osoby poszukujące roweru w niskiej cenie, raczej do jazdy rekreacyjnej od czasu do czasu, nie muszą kupować kosztownego modelu z wyposażeniem przeznaczonym dla zaawansowanych rowerzystów. Jeśli chodzi o osprzęt Shimano, najlepiej sprawdzą się komponenty z grup Altus czy Acera. Gdy z kolei zależy nam na wyższej jakości, sprawdzą się Alivio, Deore czy SLX. Dla doświadczonych i wymagających rekomendowane są rowery z wyposażeniem XT.

Ważne są też hamulce. Zasadniczo najlepsze to hamulce tarczowe hydrauliczne, ale podwyższają one cenę roweru. Działają jednak bardzo skutecznie w każdym terenie. Gdy planujemy jeździć głównie po drogach utwardzonych, niezbyt stromych, wystarczą hamulce szczękowe typu V-brake.

Warto też wspomnieć o amortyzatorze. W przypadku rowerów turystycznych stosowane są amortyzatory przednie o skoku od 60 do 100 mm. Sprawdzą się przy jeździe po nierównym terenie.

Gdzie kupić dobry rower turystyczny?

Najlepiej zdecydować się na dobry sklep rowerowy, warto więc sprawdzić opinie klientów na jego temat. Zrezygnujmy z zakupów w supermarketach oraz na targowiskach, gdzie znajdziemy rowery w niskich cenach, ale zasadniczo mniej bezpieczne, wygodne, wytrzymałe. Lepiej postawić na sklep specjalizujący się w sklepach rowerów, aby otrzymać profesjonalną pomoc w doborze odpowiednich modeli.

Do zapoznania się ze swoją ofertą zaprasza sklep rowerowy Rowmix – to tutaj możesz otrzymać porady w wyborze najlepszego roweru trekkingowego dla siebie i kupić model spełniający wszystkie twoje wymagania. Zapraszamy!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here