Domowa siłownia – jaki sprzęt wybrać?

Nie każdy lubi ćwiczyć w towarzystwie innych osób. Idealnym rozwiązaniem jest wówczas stworzenie domowej siłowni, np. w piwnicy czy jakimkolwiek innym dostępnym pomieszczeniu. Domowa siłownia daje możliwość ćwiczenia w dowolnym czasie i we własnym tempie. Co ważne, można ją wyposażyć w sprzęt równie dobry, jak i w profesjonalnych siłowniach. Jakie sprzęty warto wybrać do domowej siłowni? Poniżej podpowiadamy, na jakie sprzęty szczególnie warto zwrócić uwagę przy wyposażaniu domowej siłowni. Sprawdź, które z nich najlepiej będą pasowały do Twoich potrzeb.

Domowa siłownia – pierwsze kroki

Pierwszym krokiem do stworzenia własnej siłowni jest wygospodarowanie pomieszczenia oraz jego zaaranżowanie. Na pewno na taki cel potrzebny jest dość duży budżet, ale warto pamiętać, że wejściówki na publiczną siłownię też nie są przecież za darmo. Większość domowych siłowni nie mierzy więcej niż kilka-, kilkanaście metrów kwadratowych. Urządza się je głównie w garażach, piwnicach, nieużywanych pokojach czy na strychach.

Kwestią kluczową jest zapewnienie odpowiedniej wentylacji, dlatego pomieszczenie musi mieć zapewniony dopływ świeżego powietrza. Podłoga powinna być antypoślizgowa – świetnie sprawdzają się powierzchnie gumowane. Na ściany najlepiej nadają się zmywalne farby lateksowe lub okładziny z ceramicznych płytek.

Podstawowy sprzęt do siłowni

Do domowej siłowni trzeba kupić taki sprzęt, z którego na pewno będzie się korzystać. Dobrym wyborem jest z pewnością atlas, który daje wiele możliwości trenowania. Im lepszy model, tym więcej funkcji, dlatego warto poświecić trochę czasu na wybór. Niezastąpiony sprzęt do siłowni to także ławeczka – najlepiej, jeśli jest to model regulowany, dający większe możliwości w zakresie ćwiczeń mięśni brzucha. Na pewno warto zainwestować w rowerek stacjonarny lub orbitrek – to sprzęt, który sprawdzi się podczas rozgrzewki i pozwala na wykonywanie ćwiczeń cardio, wzmacniających układ krążenia.

Oczywiście w domowej siłowni nie może zabraknąć hantli, sztang oraz stojaków. Przyda się też piłka do ćwiczeń i niedroga mata, ułatwiająca stretching. Warto też rozważyć zakup steppera, który zajmuje niewiele miejsca, a znakomicie rzeźbi nogi oraz pośladki. Można go też używać w innych pomieszczeniach, szczególnie jeżeli nie mamy możliwości wygospodarowania osobnego miejsca na siłownię. Dobrym pomysłem może być też twister, służący do rzeźbienia talii. Oprócz tego przyda się drążek do podciągania, guma treningowa czy ekspandery. Wybór sprzętu jest naprawdę duży, dlatego nietrudno znaleźć odpowiednie urządzenia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here