Jazda na rowerze to świetny sposób na rekreację, aktywność fizyczną na świeżym powietrzu oraz kontakt z naturą w jednym. Jak każda forma aktywności fizycznej, dostarcza nieocenionych korzyści zdrowotnych – wzmacnia stawy i kości, dotlenia cały organizm, usprawnia pracę układu sercowo – naczyniowego, redukuje stres. A co z odchudzaniem? Czy rower to dobre narzędzie do redukcji masy ciała? Ależ oczywiście! Warto jednak poznać kilka sprytnych sposobów na skuteczny trening odchudzający na rowerze.

Spalaj kalorie na dwóch kółkach

Rower to świetny sposób na spalanie tkanki tłuszczowej, aby jednak trening był efektywny, powinien być odpowiednio zaplanowany i konsekwentnie realizowany. Jeśli wsiadasz na rower jedynie okazyjnie i jedziesz bez żadnego pomysłu na trening, efektem może być jedynie dotlenienie organizmu i poprawa ogólnego samopoczucia. Jednak aby spalić znaczną ilość kalorii i schudnąć, trzeba się bardziej postarać.

Dobrym pomysłem na zintensyfikowanie treningu na rowerze jest system interwałowy, polegający na naprzemiennej jeździe w umiarkowanym i bardzo szybkim tempie. Tętno powinno osiągać wartość około 80 – 90% wartości tętna maksymalnego, obliczanego z wzoru (220 – wiek). Dobrym rozwiązaniem są także podjazdy pod górkę. Jak bardzo zmiana tempa jazdy wpłynie na ilość spalanych kalorii? Jeśli jedziemy w umiarkowanym tempie, spalimy około 300 – 400 kalorii na godzinę, zaś jadąc intensywniej – nawet dwa razy tyle. Biorąc pod uwagę, że do redukcji 1 kilograma tkanki tłuszczowej wymagane jest spalenie 7000 kalorii, wystarczy kilka naprawdę intensywnych treningów, by efekt był szybko zauważalny. Konieczna jest do tego oczywiście dieta z ujemnym bilansem kalorycznym. Nie należy jednak przesadzać z ograniczeniem spożywanych kalorii, aby mieć siłę na trening – deficyt rzędu 300 kalorii w zupełności wystarczy.

Kilka uwag na koniec

By trening był skuteczny, nie wolno zapomnieć o odpowiednim nawodnieniu organizmu i urozmaiconej diecie. Wypijanie około dwóch litrów wody mineralnej dziennie to absolutne minimum. I jeszcze najważniejsze – regeneracja. Bez odpowiedniej ilości snu oraz zaplanowanych przerw od treningu, organizm szybko ulegnie przetrenowaniu. Jeden lub dwa dni wolne od treningu w ciągu tygodnia umożliwią skuteczną regenerację mięśni i zapobiegną kontuzjom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here