Dieta i suplementacja dedykowana biegaczom

Bieganie to sport typowo wytrzymałościowy, wymagający odpowiedniej diety, a niekiedy także suplementacji. Nie tylko maratończycy, ale także rekreacyjni biegacze powinni zadbać o zbilansowaną dietę dostarczającą wszystkich niezbędnych składników odżywczych. Jakie są podstawowe zasady komponowania diety biegacza?

Przede wszystkim naturalne produkty

Najważniejszym założeniem diety każdego sportowca jest unikanie żywności przetworzonej na rzecz produktów naturalnych. Jakość produktów wyraża się w łatwo przyswajalnych makro – i mikroskładnikach. Najważniejsze w diecie biegacza są węglowodany, stanowiące główne źródło energii. Powinny to być jednak węglowodany złożone, które zapewniają stopniowe uwalnianie energii i stały poziom glukozy we krwi. Źródłami węglowodanów złożonych są m. in. pełnoziarniste produkty zbożowe, razowe pieczywo i makarony, kasze, batony zbożowe dobrej jakości. Takie produkty powinny znaleźć się w każdym posiłku, a zwłaszcza przed treningiem.

Kolejnym istotnym składnikiem pokarmowym jest białko. Jest ono niezbędne do regeneracji ciężko pracujących podczas treningu mięśni. Najlepiej przyswajalne jest białko pochodzenia zwierzęcego, które dodatkowo zawiera pełen profil aminokwasowy. Chude mięso i nabiał, ryby oraz rośliny strączkowe to niezbędne składniki każdego jadłospisu.

A co z tłuszczami? Wiele osób uprawiających sport czy odchudzających się dąży do wyeliminowania tłuszczu w diecie w obawie przed jego kalorycznością. Jest to podstawowy błąd żywieniowy, gdyż tłuszcze dobrej jakości niezbędne są dla odpowiedniego funkcjonowania układu nerwowego, sercowo – naczyniowego czy hormonalnego. Ważne jednak, aby nie spożywać niezdrowych tłuszczów trans zawartych w chipsach, smażonych potrawach czy słodyczach. najlepszym wyborem są tłuszcze roślinne z olejów, awokado czy orzechów.

Suplementacja szyta na miarę

Mimo usilnych starań nad zbilansowaniem diety, warto sięgnąć po profesjonalne wsparcie pod postacią suplementów. Dla biegacza idealne są odżywki białkowe, zapewniające podaż szybko przyswajalnego i pełnowartościowego białka. Doskonałe są także źródła węglowodanów pod postacią batonów energetycznych czy gainerów. Do tego dobry izotonik oraz suplement witaminowy – i jesteś gotowy na najcięższy trening.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here