Bieganie to jedna z najchętniej wybieranych form aktywności fizycznej. Umożliwia wypracowanie doskonałej kondycji, redukuje stres, wspomaga pracę układu sercowo – naczyniowego oraz wspomaga redukcję masy ciała. Jak rozpocząć przygodę z bieganiem, aby nie zrazić się do tej formy rekreacji?

Początki biegania, czyli jak skompletować strój

Aby zacząć biegać, wystarczy wygodny dres czy koszulka i szorty. Jeśli tylko nie krępują ruchów i wykonane są z oddychającego materiału, powinny wystarczyć. Warto za to skoncentrować się na obuwiu. Buty do biegania to podstawa odpowiedniego ruchu ciała, gwarancja stabilności ciała i zapobiegania kontuzjom. Na co zwrócić uwagę? Mile widziana jest amortyzująca i elastyczna podeszwa, oddychający materiał oraz stabilne podparcie stopy, bez jednoczesnego krępowania jej ruchów.

Jeśli jesteś biegaczem z dłuższym stażem i zależy Ci na podniesieniu efektywności treningu, z pewnością zainteresuje Cię odzież funkcjonalna, która wykazuje właściwości termoaktywne oraz wpływa na komfort ruchu.

Planuj trening krok po kroku

Aby zacząć biegać skutecznie i efektownie, nie należy popełniać podstawowego błędu – przetrenowania już na samym początku. Ktoś, kto nigdy nie biegał, nie podoła morderczym treningom na samym wstępie. Zacząć należy od marszu lub marszobiegów, stopniowo przechodząc do coraz dłuższych dystansów biegowych. Poza dozowaniem intensywności wysiłku, niezwykle istotne jest odpowiednie zregenerowanie organizmu. Ta zasada obowiązuje bez względu na staż treningowy. Bez tego organizm nie ma szans na odbudowanie zasobów energetycznych oraz usunięcie z mięśni szkodliwych produktów przemiany materii.

Warto zadbać także o nawodnienie organizmu oraz odpowiednio zbilansowaną dietę, obfitującą w węglowodany złożone, białko oraz nienasycone kwasy tłuszczowe.

A co poradzi Ci każdy doświadczony biegacz?

Warto spróbować wprowadzić w życie kilka z pozoru błahych rad, które mogą zauważalnie zwiększyć efektywność treningu oraz dostarczyć moc przyjemności. Mowa chociażby o playliście ulubionych, energetycznych piosenek, dzięki którym bieg minie niepostrzeżenie lub odpowiednim nawodnieniu w czasie treningu. Nieocenione są napoje izotoniczne i wygodny bidon.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here