Dobry rower, czyli jaki?

Jazda na rowerze należy do najpopularniejszej aktywności sportowej Polaków obok biegania. Na ulicach można zobaczyć coraz lepsze modele jednośladów. Niektóre z nich kosztują nawet kilka tysięcy złotych. Czym jednak charakteryzuje się dobry rower?

Popularność rowerów w naszym kraju nie powinna szczególnie dziwić. Tego rodzaju jednoślady od dawna były chętnie wykorzystywane, a rowerzystów można bez problemu zobaczyć nie tylko w dużych miastach, ale również w miasteczkach i na wsi. Przed laty, gdy nie każdy mógł pozwolić sobie na własny samochód, to właśnie rowery były podstawowym środkiem transportu dla wielu osób. Dziś wracają znowu do łask. Z badania PAYBACK Opinion Poll wynika, że prawie trzy czwarte Polaków jeździ na rowerze. Warto podkreślić, że 63% z nich robi to z zamiłowania, dla 55% to sposób na utrzymanie dobrej kondycji i zdrowia, a dla 39% – metoda na dobre samopoczucie. Należy również zwrócić uwagę, że 27% Polaków jeździ na rowerze do pracy, aby w ten sposób uniknąć korków. Coraz większe zainteresowanie rowerami wynika również z faktu, że w polskich miastach można znaleźć coraz lepszą infrastrukturę dla rowerzystów. Z badania Grupy Morizon można dowiedzieć się, że najbardziej przyjazna dla rowerzystów jest Warszawa, a za nią plasują się Lublin i Łódź.

– W wielu polskich miastach funkcjonują ogólnodostępne wypożyczalnie rowerów, jednak zdecydowana większość naszych rodzimych rowerzystów posiada własny rower. Duże zainteresowanie zakupem jednośladu przekłada się na nieustanny wzrost od kilku lat polskiego rynku rowerowego – zauważa przedstawiciel Ferratum Money. – Najlepsze rowery mogą kosztować dużo ponad 6 000 zł, ale nie oznacza to, że nie znajdziemy dobrego modelu jednośladu w niższym przedziale cenowym. Coraz łatwiej również sfinansować taki zakup – podkreśla specjalista Ferratum Money.

Na co zwrócić uwagę, wybierając rower?

Wybór roweru nie powinien zależeć od mody czy oceny estetycznej (co nie znaczy, że jednoślad nie może być elegancki), ale przede wszystkim od potrzeb jego użytkownika. Głównym wyznacznikiem powinno być tak naprawdę to, gdzie będziemy jeździli na rowerze i do jakich celów jednoślad będzie wykorzystywany. Nieco inną budowę mają rowery miejskie, którymi jeździ się po ścieżkach rowerowych, a inne – górskie, gdy pokonuje się bardzo wymagający teren. Należy także koniecznie zwrócić uwagę na ciężar roweru. Droższe modele wykonane są już przeważnie z włókna węglowego, które jest lżejsze niż aluminium i trwalsze. Jeśli mamy w perspektywie wnoszenie roweru po schodach na wysokie piętro, lepiej unikać ciężkich jednośladów i szukać takich o wadze do 15 kg. Warto także zwracać uwagę na wielkość obręczy – do jazdy po mieście najlepsze będą 28-calowe koła, ale już do trudniejszego terenu dedykowane są głównie 26-calowe. Nowoczesny rower posiada także przełożenia z przodu i tyłu. O ile w mieście wystarczy przerzutka o 8 przełożeniach, o tyle jazda poza terenem zabudowanym wymaga zdecydowanie więcej biegów. Przy wyborze roweru ważna jest także dostępność części zamiennych i łatwe serwisowanie jednośladu. Na to warto także zwrócić uwagę, kupując rower.

Markowe rowery – co znajdziemy na rynku?

Rynek rowerowy jest bardzo bogaty, jeśli chodzi o wybór różnych modeli i rodzajów rowerów. Tak naprawdę można znaleźć interesujące konstrukcję nie tylko w najwyższych półkach cenowych, ale nawet w przedziale do 2 000 zł. W kategorii rowerów górskich warto tu zwrócić uwagę na przykład na Kands Comp-ER Alivio z amortyzatorami Suntour XCM i blokadą skoku oraz z hydraulicznymi hamulcami tarczowymi. Natomiast w segmencie rowerów miejskich dobrym wyborem do 2 000 zł może okazać się Accent Caffe Latte z tylną przerzutką SHIMANO Nexus. Gdy dysponujemy nieco większym budżetem, na przykład 3 000 zł, można zdecydować się na polski rower górski Unibike EVO 29, który posiada lekką, ale bardzo wytrzymałą ramę, 30-biegowy napęd Shimano Deore i hamulec wyposażony w specjalny mechanizm Servo Wave, zwiększający skuteczność hamowania. Natomiast do jazdy na szosie doskonale sprawdzi się Romet Huragan 3 z karbonowym widelcem, 9-przekładniową przerzutką i wysokiej jakości oponami Michelin Dynamic.

W przedziale cenowym do 4 000 zł pojawia się już naprawdę wiele modeli rowerów z wysokiej półki, zaczynając od górskiego Mustanga 29 2 polskiego Rometu (powietrzny amortyzator Rock Shox Recon Gold, osprzęt Shimano Deore i tylna przerzutka SLX), a kończąc na miejskim Kross Inzai z 8-biegową przerzutką Shimano Alfine, sztywnym widelcem i hamulcami tarczowymi klasy Deore. Natomiast dysponując budżetem do 6 000 zł, można zdecydować się na szosowy Author Aura 55 z ramą wykonaną z potrójnie cieniowanego aluminium, karbonowym widelcem i niskim ciężarem 8,8 kg. Do wycieczek w trudnym terenie warto za to zaopatrzyć się w model Kellys Gate 50 29 z napędem Shimano SLX i Deore XT. Ten rower posiada także powietrzny amortyzator RockShox Recon RL, aluminiową ramę i koła na sztywnej osi.

Jak sfinansować zakup roweru?

Gdy już wybierzemy model roweru, który najbardziej nam odpowiada, warto się zastanowić, w jaki sposób można sfinansować zakup takiego jednośladu. Najlepszym rozwiązaniem byłoby wykorzystanie oszczędności. Jeśli nie możemy na to liczyć lub odkładamy środki na inny cel, dobrą decyzją może okazać się zaciągnięcie pożyczki. Rower z półki cenowej do 2 000 zł możemy mieć już za 267,84 zł miesięcznie przy pożyczce na 12 rat. Warto jednak pomyśleć o takim rozwiązaniu szczególnie przy droższych modelach. Wspierając się pożyczką, będziemy mogli zaopatrzyć się w rower z lepszym osprzętem i niezawodny. Należy jednak pamiętać, żeby zadłużać się z umiarem i mając pewność, że będziemy w stanie spłacić raty bez rujnowania domowego budżetu.

Jazda na rowerze może dostarczyć wiele przyjemności i niezapomnianych wrażeń. Warto jednak zadbać o dobry, bezawaryjny jednoślad. Wtedy nic nie zakłóci naszych wypraw rowerowych, a przy okazji zadbamy o własne bezpieczeństwo.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here