4 rodzaje latarek – który lepszy do pracy, a który na camping?

Pewnie nie wszyscy zdają sobie sprawę z tego, że latarki dzielą się na różne rodzaje. Jedne z nich stworzone są do pracy w warsztatach, inne przeznaczone na wyjazdy pod namiot. Każdy z nich cechuje się innymi właściwościami, co determinuje ich funkcje. Dziś bardzo często ignoruje się ich specyfikę i zastępuje je lampami błyskowymi smartfonów. To jednak rozwiązanie, któremu daleko do perfekcji. Warto zastanowić się, jaka latarka sprawdzi się najlepiej w danych warunkach i na podstawie tej klasyfikacji podjąć decyzję o zakupie.

Latarki czołowe

To jeden z najpowszechniejszych rodzajów latarek. Ich największą zaletę stanowi poręczność. Są one zintegrowane z opaską, którą zakłada się na czoło, co gwarantuje swobodę ruchu obu rąk. Taki sposób korzystania z latarki zapewnia również automatyczne oświetlanie tych obszarów, na które kieruje swój wzrok użytkownik. Nie trzeba zaprzątać sobie głowy regulowaniem strumienia światła – latarka działa intuicyjnie. Z tego też powodu najczęściej używa się jej w różnego rodzaju pracach, które wymagają wolnych rąk, lub też w warunkach turystycznych.

Uniwersalna latarka LED z magnesem to urządzenie, które sprawdzi się wszędzie tam, gdzie nie jest konieczne, lecz może się przydać. To taki gadżet „na wszelki wypadek”. Nie daje zbyt mocnego światła, lecz pobiera bardzo mało energii. Wyposażony jest ponadto w praktyczny magnes, dzięki któremu latarkę można umiejscowić na dowolnej metalowej powierzchni. Jeśli podczas prac – na przykład w garażu – zachodzi potrzeba doświetlenia jakiegoś elementu, niewielka latarka LED będzie jak znalazł.

Latarki przeznaczone do warsztatu niewiele różnią się od tych wspomnianych wyżej. Wyróżnia je między innymi haczyk pozwalający na zawieszenie ich w dowolnym miejscu. W ten sposób łatwo zapewnić sobie mocne światło nad całym obszarem pracy. W przeciwieństwie do czołówek, które koncentrują strumień na konkretnym elemencie, lampy warsztatowe gwarantują pełen ogląd.

Latarki szperacze

To prawdopodobnie najbardziej wydajne latarki. Dają mocne światło, którego szeroki strumień można skierować w dowolną stronę. W przeciwieństwie do czołówek jego kierunek nie jest zależny od ruchów głowy. Tego typu akcesoriów używa się podczas wszelkiego rodzaju poszukiwań. Szperacz okaże się pomocny na przykład podczas wieczornego spaceru po lesie, przetrząsania piwnicy lub strychu czy tropienia zbiegłego zwierzaka domowego.

Na rynku znaleźć można wiele rodzajów latarek, dlatego istotne jest, by zaopatrzyć się w ten, który najlepiej sprawdzi się w określonej sytuacji. Grotołazom nie przydadzą się szperacze, a majsterkowiczom czołówki. Warto skorzystać z bogatej oferty producentów elektryki i wybrać model najlepiej odpowiadający osobistym potrzebom.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here