Kolarstwo, zaliczane do kategorii sportów wytrzymałościowych to dyscyplina, która od lat cieszy się bardzo dużą popularnością. Ze względu na stale rosnące zainteresowanie tą dziedziną sportu, na rynku pojawiają się coraz nowsze produkty, które mają wspomagać organizm podczas jazdy na rowerze. Jak wiadomo, dieta to nie wszystko, a w przypadku bardziej zaawansowanego podejścia do tego sportu, przyjmowanie odpowiednich suplementów jest kwestią kluczową.

Jedna pasja – różne potrzeby

Jak w przypadku każdego sportowca, odżywki i suplementy stanowią uzupełnienie diety oraz są dopełnieniem określonego celu sportowego w oparciu o wytrzymałość, wydolność oraz regenerację. Wyróżniamy trzy typy kolarzy: górskich, szosowych i turystyczno – rekreacyjnych. O ile odżywki i suplementy dla kolarzy górskich i szosowych będą podobne, to z powodów oczywistych zapotrzebowanie na nie, kolarza turystyczno – rekreacyjnego będzie znacznie okrojone.

Suplementy i odżywki niezbędne dla kolarzy

W trakcie długotrwałych wysiłków wytrzymałościowych, w organizmie zachodzi wiele procesów, przez które zwiększa się zapotrzebowanie na określone mikroelementy. Z uwagi na ten fakt, na rynku są dostępne odżywki i suplementy do stosowania okołotreningowo. Zaliczamy do nich między innymi:

  • izotoniki
  • preparaty węglowodanowe
  • żele energetyczne
  • preparaty aminokwasowe
  • odżywki przedtreningowe

Sprawdź zbiór wszystkich suplementów dla kolarzy oferowanych przez Tanie Odżywki.

W kwestii preparatów węglowodanowych, warto sięgnąć po takie, które cechują się szybką przyswajalnością (vitargo). Często polecanym produktem jest Vitargo Electro-Energy, który przyczynia się do poprawy wytrzymałości i umożliwia zwiększenie intensywności treningów. W towarzystwie odpowiedniej ilości węglowodanów, do organizmu należy dostarczać również aminokwasy, które poprawią regenerację powysiłkową oraz zabezpieczą tkankę mięśniową przed rozpadem. Szczególnie polecane są aminokwasy rozgałęzione (BCAA) oraz egzogenne (EAA). Najlepsze połączenie tych aminokwasów znajduje się w kompleksowych preparatach potreningowych, jak np. 7Nutrition BCAA.

Tematem kontrowersyjnym są z kolei odżywki przedtreningowe. Wbrew utartym przekonaniom nie należy z nich rezygnować, ponieważ dobór odpowiednich składników może się okazać tak samo ważny dla kolarzy, jak dla sportowców innych dyscyplin. W tym przypadku zalecany jest wybór produktów opóźniających znużenie oraz poprawiających parametry wytrzymałościowe jak np. 7Nutrition Mmaster.

Uzupełnienie planu dietetycznego

Wysokiej jakości preparaty witaminowo – minerałowe są niezbędne do uzupełnienia planu dietetycznego. Najlepiej wybierać preparaty przeznaczone specjalnie dla sportowców, ponieważ ich dawki substancji aktywnych są znacznie wyższe niż w podstawowych wersjach.

Odpowiednia suplementacja jest ważna. Specjalistyczne preparaty nie tylko poprawiają jakość treningów, ale również dostarczają organizmowi elementy, które są tracone podczas intensywnego wysiłku. Warto zatroszczyć się o swój organizm – odpowiednio uzupełnić swoją dietę i pokonywać słabości. Marzenia są po to, aby je spełniać!

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here