Praca w straży granicznej jest to odpowiedzialny zajęcie, dla odpowiednio przygotowanych osób. Kandydatów przygotowuje sama straż, ale mimo to muszą spełniać oni konkretne wymogi wstępne. Przekonaj się, co należy zrobić, aby pracować jako strażnik graniczny. Jak wygląda rekrutacja na strażnika granicznego? Odpowiadamy!
Przeczytaj też: https://www.zlecenia.pl/blog/wymagania-zawodowe-w-pracy-jako-straznik-graniczny-jak-zostac-straznikiem-granicznym/
Jak wygląda rekrutacja na strażnika granicznego?
Nabory oraz rekrutacja prowadzone są przez oddziały straży granicznej, ale również przez ośrodki szkolenia, takie jak Centralny Ośrodek w Koszalinie lub centrala szkolenia w Kętrzynie. Rekrutacja polega na kilku etapowym i dość drobiazgowym procesie kwalifikacyjnym.
Etap pierwszy – przygotowanie formalne
Podczas tego etapu po złożeniu podania zaopatrzonego we wszystkie niezbędne dokumenty, rozpoczynasz etap rekrutacji do Straży Granicznej. Zaczyna się ona rozmową wstępną, podczas której oceniane są twoje zdolności interpersonalne. Odbywa się to na podstawie Twojego zachowania, sposobu wysławiania się oraz odpowiadania na zadane Ci pytania. Oceniany jest również to czy rozumiesz ideę pracy w straży granicznej, potrafisz się podporządkować oraz być lojalnym pracownikiem. Wszystko co oświadczysz na swój temat będzie weryfikowane najdrobniejszy sposób. Następnie czekają cię badania oraz testy psychologiczne, które mają na celu wykluczenie u ciebie przeciwwskazań do podjęcia się w pracy w takim zawodzie. Jednym z badań będzie podłączenie do wariografu.
Drugi etap kwalifikacji – testy i próby dla kandydata
Podczas tego etapu czekać cię będą testy pisemne związane z wiedzą ogólną, znajomość języków obcych, zwłaszcza tych, które używane są w państwach sąsiadujących z nami. Sprawdzenie zostanie również twoja sprawność fizyczna. Za wszystkie te elementy otrzymujemy punkty, a minimum 12 z nich uprawnia nas do przejścia do kolejnego etapu rekrutacji.
Szkolenie dla kursanta
Pozytywna ocena zarówno w pierwszym jak i drugim etapie oraz osiągnięcie minimum 12 punktów uprawnia nas, do przyjęcia na służbie Straży Granicznej w charakterze kursanta. Zostajemy wówczas delegowanie na szkolenie podstawowe, które trwa około 3 i pół miesiąca. Po takim czasie czeka nas miesiąc praktyki w jednostce macierzyńskiej oraz trzy i pół miesiąca dokładnego szkolenia podoficerskiego.
Zobacz też: http://www.bycmama.pl/recepcjonistka-gdzie-szukac-zatrudnienia/