Rower to nie tylko pojazd do szybkiego przemieszczanie się po mieście. To również idealny sposób na spędzanie wolnego czasu poza terenami zabudowanymi. Jeśli jesteś osobą aktywną, zainteresuj się „góralami”. Sprawdź, co warto o nich wiedzieć.
Co to jest rower MTB?
Jeżeli obiła Ci się o uszy nazwa rower MTB, a nie wiesz, co konkretnie oznacza, spieszymy z wyjaśnieniem – to nic innego, jak właśnie rower górski. Samo MTB oznacza nic innego, jak „Mountain Terrain Bike”, co już samo w sobie dużo mówi o przeznaczeniu tej kategorii rowerów. Idealnie sprawdzą się poza miastem, na nieutwardzonym, mocno zróżnicowanym terenie, typowym dla górskich ścieżek.
Już z samej swej definicji rower MTB musi wykazać się wysoką solidnością wykonania. Jazda po terenie pagórkowatym i górzystym siłą rzeczy wiąże się z wieloma wstrząsami, więc i pojazd musi je wytrzymać. Ponadto rower taki musi posiadać szereg cech, które ułatwiają jazdę w trudnych warunkach terenowych.
Budowa roweru górskiego
Skoro wspominamy już o tych cechach, pozwól, że opiszemy je dokładniej. Zacznijmy od ramy. Te są wyraźnie mniejsze, niż w przypadku rowerów przeznaczonych do spokojnej jazdy miejskiej. Również w porównaniu do rowerów crossowych widać pod tym względem różnicę. Często jej rozmiar wynosi pomiędzy 15 a 20 calami. Co jednak istotne – za redukcją wymiarów ramy nie idzie zmniejszanie rozmiaru kół. Te w rowerach górskich są duże, często pomiędzy 26 a 28 cala.
Cała konstrukcja roweru górskiego, jak już wspomnieliśmy, musi być solidna. Jednocześnie jednak producenci starają się dobrać takie materiały, w których wytrzymałość pójdzie w parze z mniejszą wagą. To ważne, ponieważ w warunkach górskich prowadzenie zbyt ciężkiego roweru powodowałoby szybkie zmęczenie mięśni. Oczywiście, pod tym względem rower MTB nadal ma daleko do „kolażówek”, ale wyraźnie wyprzedza modele przeznaczone do jazdy po miejskich drogach.
Warto zwrócić uwagę na samo siodełko, w jakie jest wyposażony rower górski – i to zarówno pod względem kształtu, jak i sposobu wykonania. Jeśli chodzi o ten drugi aspekt, stawiaj na siodełka żelowe, które po prostu dobrze sprawdzają się pod względem amortyzacyjnym. Co do pierwszej sprawy – szukaj siodełek wąskich, za to długich. Przede wszystkim jednak przed zakupem zawsze sprawdź, czy Ci się wygodnie na nim siedzi.
Co z kierownicą? Tu nie ma jednej recepty. Szersze kierownice sprawdzą się na podjazdach, węższe w trakcie jazdy szybkiej, gdy częściej będzie potrzebna szybka reakcja. Jeśli zaś chodzi o kształt kierownicy – zazwyczaj lepsza dla roweru MTB będzie kierownica wygięta, co prawda cięższa od prostej, ale ułatwiająca dopasowanie pozycji ciała w trakcie jazdy w zróżnicowanym terenie.
Przewaga roweru MTB nad innymi rodzajami rowerów
Rower górski w porównaniu z innymi rodzajami rowerów cechuje się bardzo dobrym dostosowaniem do jazdy w terenie z trudną powierzchnią i wieloma przewyższeniami. Składa się na to nie tylko wspomniana już niska waga, lecz również znacznie lepsza amortyzacja. Także opony w rowerze MTB są dostosowane do jazdy w takim terenie (m.in. pod względem przyczepności. Tym samym cały pojazd staje się idealny dla osób aktywnych, lubiących spędzać czas w górach i lasach.
Dobrym tego przykładem jest tutaj rower górski Tabou Wizz 2.0 (z linii męskiej GTS i damskiej Wizz 2.0 LDS). Jego aluminiowa, hydrofobowa rama dostępna jest w wersjach 15, 17 i 19 cali. Pojazd wyposażono przy tym w osprzęt znanych i sprawdzonych marek: przerzutki 3×8 od Shimano i amortyzator Suntour XCM DS. Zadbano też o odpowiedniej klasy hamulce, jakże potrzebne w przypadku rowerów przeznaczonych do jazdy po pofałdowanym terenie – w tym przypadku są to hamulce tarczowe Shimano MT200. Wszystko to sprawia, że rower Tabou Wizz z czystym sumieniem można podsumować jako tani i dobry, świetnie łączący jakość z rozsądną ceną.
Podsumowanie
Rowery MTB to znakomity wybór dla osób, które lubią spędzać dużo czasu w ruchu, są aktywne, a jednocześnie starają się wyrwać poza miasto – zwłaszcza w stronę górskich (ale i leśnych) ścieżek. Właśnie tam rowery górskie sprawdzają się najlepiej, pokazując swoje przewagi zarówno pod względem budowy (np. przez lekką wagę i wyższą trwałość), jak i osprzęt (lepsze amortyzatory, mocniejsze hamulce).