boks

Boks to jeden z najchętniej uprawianych sportów walki w naszym kraju. Na treningu boksu uczęszczają zarówno kobiety, jak i mężczyźni, w każdym wieku oraz w każdej grupie wagowej. Często, boks jest pierwszym sportem walki, z którym mamy do czynienia, a pod wpływem którego precyzują się nasze zainteresowania sportowe. Jeśli zastanawiasz się nad rozpoczęciem nauki boksu – konieczne będzie zaopatrzenie się w odpowiedni sprzęt. Do elementów nieodłącznych w każdym treningu bokserskim należą rękawice bokserskie. Zapraszamy do lektury krótkiego wprowadzenia, w którym podpowiemy – jak dobrać swoje pierwsze rękawice, by uniknąć nieudanego zakupu.

Rękawice bokserskie – o czym warto pamiętać w czasie zakupu?

Wśród dostępnych rękawic bokserskich znajdziemy rozmaite wersje, różniące się nie tylko przeznaczeniem, ale również zastosowanym w produkcji materiałem czy rodzajem zapięcia. Każdy z tych parametrów ma kluczowy wpływ na przebieg treningu, komfort wykonywania poszczególnych ćwiczeń oraz rezultat samej walki.

Zacznijmy od tego, że rękawice bokserskie stosuje się nie tylko w samym boksie, ale również w treningu innych sportów walki. Korzystają z nich adepci MMA, kickboxingu, czy wschodnich sztuk walki.

Pierwszym kryterium różnicującym dostępne rękawice jest rodzaj zastosowanego materiału. Znajdziemy przede wszystkim rękawice wykonane ze skóry naturalnej lub syntetycznej. Mogą być również wykonane z mieszanek tych materiałów, poukładanych warstwowo. Wówczas – warstwa skóry syntetycznej jest warstwą wewnętrzną, otaczającą powierzchnię dłoni. Warstwa zewnętrzna jest wykonana natomiast ze skóry naturalnej. Rękawice mieszane są szczególnie chętnie stosowane przez najmłodszych adeptów sztuk walki.

Rodzaj zapięć to kolejne ważne kryterium. Jego wybór jest uzależniony od naszych preferencji oraz użyteczności danego mechanizmu. Znajdziemy między innymi rękawice zapinane na rzepy oraz sznurowane. Oba rozwiązania mają swoich oddanych fanów. W pierwszym przypadku – rękawice nadają się do szybkiego i samodzielnego wkładania oraz ściągania. Rękawice sznurowane są trudniejsze w nałożeniu, jednak – dają efekt bardziej precyzyjnego dopasowania do powierzchni dłoni. Dzięki temu, rękawice sznurowane uważane są za bardziej profesjonalne – pozwalają ćwiczyć precyzję i technikę uderzeń.

Rozmiary rękawic bokserskich – jak dobrać by pasowały?

Rozmiar rękawicy bokserskiej ma kluczowe znaczenie. Najczęściej, rozmiar podaje się, wskazując na wagę rękawic, wyrażoną w uncjach. By dobrać rękawice optymalne, musimy wpierw poznać wagę oraz rozmiar własnych dłoni. Dla najmłodszych sportowców dedykowane są rękawice w rozmiarach 6-8. Większość dorosłych amatorów boksu stosuje rękawice w rozmiarze 10-12 (w przypadku kobiet) oraz 14-16 (w przypadku mężczyzn). Rękawice w tych rozmiarach znajdziesz między innymi w ofercie zawartej ma stronie https://gladiator-fight.com/.

Wybierając rozmiar, warto również pamiętać, że zbyt duże rękawice są stosowane głównie podczas sparingów, natomiast rękawice dopasowane – przede wszystkim w czasie treningów. Zbyt duże rękawice wbrew pozorom nie stanowią utrudnienia w wykonywaniu ciosów; mogą nawet oddziaływać odwrotnie – stanowiąc dodatkowe zabezpieczenie naszych dłoni.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here