Oświetlenie roweru – przepisy polskiego prawa

0
2260

Rower od dawna jest nie tylko sprzętem rekreacyjnym, ale stanowi także jeden z głównych środków transportu. Wciąż rosnące ceny paliwa sprawiają, że na jednoślad chętnie przesiadają się dojeżdżający każdego dnia do pracy w biurze. Trzeba przyznać, że to zdrowe, niezawodne i komfortowe rozwiązanie, natomiast pod uwagę zawsze należy brać także bezpieczeństwo przy tego rodzaju podróżowania. Jakie jest obowiązkowe wyposażenie roweru? Mówią o tym polskie przepisy prawa. Dowiedz się więcej już teraz.

Obowiązkowe wyposażenie roweru

Osoba, która chce poruszać się po polskich drogach jednośladem, musi posiadać odpowiednio wyposażony rower, od niej samej także wymaga się konkretnych elementów wyposażenia, uwzględniając chociażby konkretne części garderoby. Warto wiedzieć, że za nieprzestrzeganie przepisów polskiego prawa w tym zakresie, na rowerzystę może zostać nałożony mandat karny.

Obowiązkowym wyposażeniem roweru jest to, które pozwala nam jeździć jednośladem w sposób bezpieczny. Każdy rower musi posiadać hamulec, dzwonek oraz oświetlenie. Od rowerzysty wymaga się zaś jazdy w kasku ochronnym oraz z elementami odblaskowymi na odzieży, jeśli jazda odbywa się po zmroku.

Oświetlenie roweru

Rozporządzenie ministra infrastruktury jasno mówi o przepisach, które traktują o koniecznym oświetleniu roweru. Co ważne, punkty światła w jednośladzie muszą spełniać określone wymogi.

Przepisy polskiego prawa określają, aby w wyposażeniu jednośladu znajdowały się lampki rowerowe przednie. Musi to być przynajmniej jedno światło pozycyjne o barwie białej lub żółtej selektywnej. Obowiązkowe jest też oświetlenie w tylnej części roweru. Powinno być to światło barwy czerwonej oraz odblaskowe światło barwy czerwonej. Dobrze, jeśli przy tym znaku znalazła się lampa, dzięki czemu odblask będzie bardziej widoczny z dużej odległości.

Warto również uwzględnić, że oświetlenie roweru musi być zamontowane w konkretnych miejscach i nie może przeszkadzać rowerzyście w wykonywaniu rozmaitych manewrów.

Kiedy przydaje się oświetlenie roweru?

Światła pozycyjne, w które wyposażony jest rower, nie muszą działać w ciągu dnia. Ich włączenie jest zależne od pory oraz warunków pogodowych. Muszą działać od zmierzchu do świtu, zaleca się także ich włączenie podczas mgły, kiedy warunki pogodowe wpływają negatywnie na widoczność.

Należy również pamiętać, że oświetlenie jest obowiązkowe bez względu na typ roweru. Światła przednie oraz tylne muszą być zamontowane zarówno w jednośladach przeznaczonych do jazdy przez osoby dorosłe, jak i w rowerach dziecięcych.

Pamiętaj, że obowiązkowe wyposażenie roweru służy nie tylko komfortowej jeździe jednośladem. Ich zastosowanie jest konieczne w celu zachowania optymalnego bezpieczeństwa na drodze. Pod uwagę należy brać nie tylko siebie, ale wszystkich uczestników ruchu drogowego.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here