Odżywka BCAA

0
2705

Osoby zainteresowane żywieniem sportowym i prawidłowym odżywianiem w celu odchudzania, prawdopodobnie słyszały o zaletach produktów zawierających aminokwasy. Jednym z najbardziej znanych takich kompleksów jest odżywka BCAA. Popularna wśród sportowców, a zwłaszcza kulturystów, ze względu na swoje unikalne właściwości, promuje anabolizm (wzrost mięśni) i zapobiega katabolizmowi (rozpadowi mięśni) podczas intensywnego treningu.

Co to jest odżywka BCAA?

Odżywka BCAA to mieszanina leucyny, izoleucyny i waliny – substancji biorących udział w budowie tkanki mięśniowej. Są niezbędne, to znaczy, że w ludzkim organizmie nie są syntetyzowane, ale pochodzą z odżywiania. Nazwa BCAA jest jest skrótem od aminokwasów rozgałęzionych, które pomagają budować i utrzymywać masę mięśniową, uzupełniać zapasy energii, spalać tłuszcz i chronić mięśnie przed zniszczeniem. Ponadto przyczyniają się do szybkiego przywrócenia wewnątrzkomórkowych rezerw energii i równowagi aminokwasów, a także przyspieszają syntezę białek. Jeśli ktoś jest aktywny fizycznie, to odżywka BCAA jest niego idealna.

Składniki odżywki BCAA

  • Leucyna jest głównym składnikiem odżywki BCAA i to ona najbardziej aktywnie przyczynia się do syntezy białka.
  • Izoleucyna stymuluje produkcję białka, a także pomaga utrzymać prawidłowy poziom glukozy we krwi: pobudza mięśnie do przetworzenia tej substancji w energię.
  • Walina, oprócz udziału w syntezie białek, ma pozytywny wpływ na układ nerwowy i pomaga poprawić samopoczucie i nastrój.
  • Oprócz trzech aminokwasów odżywka BCAA często zawiera inną korzystną substancje tzn. glutaminę, która wspiera układ odpornościowy.

Do czego służy odżywka BCAA?

Kompleks ten będzie dobrą pomocą dla każdego, kto regularnie ćwiczy, jest odpowiedni zarówno dla mężczyzn, jak i kobiet. Odżywka BCAA eliminuje brak białka w mięśniach a jest to szczególnie ważne, gdy dieta ma ograniczoną ilość węglowodanów, czyli tradycyjnych źródeł energii. Nawiasem mówiąc, BCAA jest również przydatna w programach odchudzania, ponieważ dieta niskowęglowodanowa i niskokaloryczna może zaszkodzić organizmowi: wraz z tłuszczem ryzykujemy utratę masy mięśniowej. Kompleks aminokwasów minimalizuje to zagrożenie.

Dla kogo BCAA?

Odżywka BCAA jest jednym z najpopularniejszych suplementów wśród sportowców, a zwłaszcza zwolenników sportów siłowych. Aminokwasy pozwalają stworzyć optymalne warunki dla rozwoju i zachowania masy mięśniowej. Różnią się od innych aminokwasów nie tylko swoją specyficzną strukturą, ale także tym, że nie są metabolizowane w wątrobie i tkance mięśniowej.

Jak przyjmować odżywkę BCAA?

Po pierwsze w dniu treningu przed i po nim. Po drugie, następnego dnia podczas śniadania, ponieważ po regenerującym śnie aktywowane są procesy podziału białka w mięśniach.

Odpowiednio dobrany czas i dawka odżywki BCAA to świetny sposób nie tylko na ochronę już zbudowanej masy mięśniowej, ale także stworzenie idealnych warunków do wzrostu mięśni. Połączenie leucyny, izoleucyny i waliny jest najlepszym sposobem na zwiększenie anabolizmu i zatrzymanie katabolizmu, w celu szybszej regeneracji po treningu. Niezależnie od tego, czy ktoś trenuje przez długi czas, czy przez wiele lat, powinien pomyśleć o odżywce BCAA i cieszyć się efektem szybkiej regeneracji po treningu.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here