Napoje roślinne – alternatywa dla mleka krowiego

0
1851

Napoje roślinne, do niedawna określane jeszcze jako mleko roślinne, to produkty, które stanowią znakomity zamiennik mleka krowiego lub koziego. Można je dodawać do płatków, kawy, naleśników czy wypieków.

Mleko roślinne – nazewnictwo a prawo

Napoje roślinne to produkty pochodzenia roślinnego – stanowią zamiennik mleka, które pochodzi od zwierząt, dlatego zgodnie z obowiązującym prawem w Unii Europejskiej nie mogą być nazywane mlekiem roślinnym czy przetworem mlecznym. Prawo to dotyczy nie tylko napojów roślinnych. Inne zamienniki mleka oraz przetworów mlecznych, które są wyprodukowane z roślin nie mogą w swojej nazwie zawierać takich słów, jak: mleko, ser, jogurt, masło czy śmietana, gdyż są one zarezerwowane wyłącznie do określania surowców odzwierzęcych. Z tego też powodu roślinne zamienniki mleka nie mogą być określane na opakowaniu jako mleko roślinne. Zamiast tego używa się określeń takich jak napój roślinny, napój sojowy, napój ryżowy, migdałowy, owsiany itd., a nie na przykład mleko sojowe. Jednak potocznie takie nazewnictwo nadal istnieje.

Zalety spożywania napojów roślinnych

Napoje roślinne to znakomity wybór dla osób, które muszą z jakichś powodów zdrowotnych (takich jak nietolerancja czy alergie pokarmowe) zrezygnować z mleka krowiego. Tego rodzaju produkty można spożywać bez dodatków, albo wykorzystać je do przygotowania kakao, kawy czy herbaty. Napoje roślinne sprawdzą się również do dań śniadaniowych czy deserów, w przepisach których znajduje się mleko.

Dlaczego osoby cierpiące z powodu alergii na mleko mogą sięgać po potocznie zwane mleko roślinne? Napój roślinny nie zawiera cukru mlecznego, który to właśnie wpływa na wystąpienie alergii. Szacuje się, że problem nietolerancji laktozy może dotyczyć nawet od 20 do 40% populacji dorosłych osób. Z tego powodu roślinne mleko cieszy się dużą popularnością.

Napoje roślinne – jakie wybrać?

Tak zwane mleko roślinne może zostać wyprodukowane z różnego rodzaju produktów, takich jak na przykład:

  • ziarna zbóż (napój owsiany, napój orkiszowy, napój ryżowy),
  • z orzechów (napój z orzechów laskowych, napój kokosowy, napój migdałowy).

Do najpopularniejszych napojów roślinnych należy m.in. mleko sojowe i napój migdałowy. Podczas zakupów warto zwrócić uwagę na skład takiego produktu – powinien być wzbogacony o witaminy D i K oraz wapń. Nie powinien także zawierać cukru. W sprzedaży dostępne są również napoje z dodatkami, takie jak na przykład mleko sojowe waniliowe czy napój owsiany kakaowy. Ponadto warto wybierać artykuły BIO, które powstały z produktów z gospodarstw niestosujących pestycydów, ani sztucznych nawozów. 

Jakie wartości odżywcze ma roślinne mleko?

Najbardziej polecanym napojem jest mleko sojowe. Zawiera ono podobną ilość białka, co mleko krowie. Napój ten jest niezwykle bogaty w witaminy z grupy B oraz różne składniki mineralne. Według badań naukowców soja łagodzi dolegliwości związane z menopauzą. Napój ten, a także i napój migdałowy oraz owsiany zapobiegają również miażdżycy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here