Rozróżnienie budowy roweru damskiego od tego dla mężczyzn jest niezwykle proste. Do słownika rowerowego weszło nawet słowo „damka” charakteryzujące określony kształt ramy. To jednak niejedyny ważny parametr. W jaki sposób dobrać jednoślad dla kobiety, by jazda była przyjemna i odpowiednio przystosowana do możliwości fizycznych?
Pani z koszyczkiem pełnym kwiatów, czyli trochę o stereotypach
Kiedy myśli się o typowym rowerze damskim, często w głowie od razu pojawia się obraz uroczej kobiety w obszernym kapeluszu i z koszem wypełnionym kwiatami. Ubrana jest w zwiewną sukienkę, a porusza się na pastelowym miejskim rowerze. To typowy stereotyp i choć niejedna pani w podobny sposób cieszy się miejskimi przejażdżkami, to nawet na co dzień na ulicach widać, że taki obraz jest raczej rzadki. Kobiety bardzo często szukają nie tylko wygodnych jednośladów do jazdy po mieście, ale też wersji trekkingowych, szosowych i MTB.
Co jest ważne w dobrym rowerze damskim?
Oczywiście kwestie wizualne są niezwykle istotne, jednak nie o nich jest ten poradnik. To parametry techniczne są kluczowe dla wyboru właściwego pojazdu, szczególnie jeżeli ma mieć konkretne zastosowanie.
Rama, czyli fundamentalny element roweru
W pierwszej kolejności trzeba wybrać między ramą stalową a aluminiową. Jeśli chcesz kupić lekki rower damski, to sprawa jest w zasadzie jasna – pozostaje zakup konstrukcji aluminiowej. W większości przypadków rowery wykonane ze stali są cięższe, co ma znaczenie szczególnie dla pań, które nie dysponują dużą siłą fizyczną.
Przełożenia i ich liczba
W rowerach do jazdy miejskiej wykorzystuje się najczęściej przełożenia umiejscowione w piaście. Mogą mieć kilka biegów – najczęściej od trzech do siedmiu. Nieco inaczej jest z popularnymi kasetami, czyli systemem zębatek przy pedałach i na tylnej osi. Takie rozwiązanie jest częściej spotykane w rowerach trekkingowych i szosowych.
Jakie siodełko do roweru damskiego wybrać?
Jeżeli celem jest zakup dobrego roweru damskiego, musi on być przede wszystkim wygodny. I nie ma tu znaczenia fakt, czy kobieta będzie poruszała się nim wśród miejskich tras i ulic, czy po polnych drogach lub lasach – siodełko nie powinno wywoływać dyskomfortu nawet przy dłuższej jeździe. Trzeba też pamiętać, że nie ma z gruntu złych modeli tego akcesorium – istnieją tylko nieodpowiednio dobrane. Ten element musi być dostosowany do budowy fizjologicznej rowerzystki i pasować do rozstawu kości kulszowych. Najlepiej wybierać spośród żelowych lub dobrego gatunku piankowych siodełek.
A może rower elektryczny?
Rynek jednośladów elektrycznych coraz mocniej rośnie w siłę i kusi mnóstwo rowerzystek. Powód jest prosty – chodzi o to, aby jazda wymagał jak najmniej wysiłku i była bardzo przyjemna. Chociaż taki pojazd ma wąskie zastosowanie, może być ciekawą alternatywą dla klasycznego pojazdu. A ceny takich modeli stale spadają, czyniąc zakup atrakcyjniejszym.
Bez względu na wybór należy zwrócić uwagę na jeden bardzo pozytywny fakt – w każdej grupie jednośladów znajdą się te przystosowane dla kobiet. Dlatego dobór roweru damskiego nie będzie stanowił większego wyzwania. Wystarczy odrobina researchu i odpowiedź na pytanie, do jakich celów ma służyć jednoślad.
Artykuł sponsorowany.