Kolarstwo szosowe

Kolarstwo szosowe cieszy się od paru lat coraz większą popularnością. I nie chodzi tu tylko o zawody, także olimpijskie, czy wielkie toury odbywające się w różnych malowniczych miejscach na świecie. Coraz więcej osób uprawia ten sport także amatorsko. Według statystyk na całym globie sportem tym hobbystycznie zajmuje się ok. milion ludzi. A ich liczba cały czas rośnie.

Gdy patrzy się na meganowoczesne rowery szosowe, trudno zdać sobie sprawę, że początki tego sportu sięgają końcówki XIX wieku. Prawdziwy renesans kolarstwo szosowe przeżyło jednak po II wojnie światowej. Od tego czasu zawodnicy sportowi sukcesywnie zaczęli zyskiwać miano gwiazd. Na tym polu nie zabrakło także polskich zawodników. Takich jak Stanisław Gazda, Ryszard Szurkowski czy Zenon Jaskuła. Dziś do najpopularniejszych należą Rafał Majka, Michał Kwiatkowski czy Maciej Bodnar. Dlaczego kolarstwo jest znów tak popularne? Jaka magia tkwi w wyścigu kolarskim? Między innymi o tym w dalszej części tekstu.

Dlaczego coraz więcej osób amatorsko uprawia kolarstwo szosowe?

Jak kiedyś powiedział słynny kolarz Marco Pantani: „Nawet najgorszy kolarz wciąż jest wybitnym sportowcem”. I dużo w tym prawdy. Bez wątpienia zawodnik szosowy podczas treningów i na zawodach musi niejednokrotnie stoczyć walkę nie tylko z innymi szosowcami, ale i z samym sobą. To sport wymagający wiele wysiłku. I to zarówno fizycznego, jak i psychicznego. I to właśnie ta chęć sprawdzenia własnej siły i wytrzymałości zachęca wiele osób na całym świecie do tego, aby uprawiać kolarstwo choćby amatorsko. Kolarstwo szosowe to nie tylko satysfakcja z pokonania własnych słabości. To także możliwość przebywania na łonie przyrody i oglądania z pozycji siodełka niesamowitych widoków. Wśród fanów jazdy na szosie bardzo popularne są wyjazdy, na których można się sprawdzić na trasach, po których ścigają się zawodowcy.

Kolarstwo szosowe – emocjonujące zawody

Wśród fanów i kibiców kolarstwa emocje budzi nie tylko to, kto pierwszy dotrze do mety. Równie emocjonujące jest oglądanie zmagań zawodników podczas całego wyścigu. A to dlatego, że kolarstwo szosowe bywa zaskakujące i pełne niespodzianek. Dlatego też wszelkie zawody – czy to olimpijskie, które będziemy podziwiać w 2024 roku https://www.sts.pl/blog/kolarstwo-szosowe-igrzyska-olimpijskie-paryz-2024/ czy wielkie toury – budzą bardzo duże emocje. To właśnie jeden z powodów, dzięki którym kolarstwo szosowe cieszy się taką popularnością.

Popularne w Polsce i na świecie kolarstwo szosowe nieustająco się rozwija. Mimo coraz to nowszych rozwiązań i technik mających poprawić aerodynamikę kolarzy i prędkość, idea sportu dla naprawdę twardych ludzi wciąż pozostaje niezmienna.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here