Kolarstwo górskie dla początkujących – kompletny poradnik

Stromy, wyboisty teren stanowi prawdziwą gratkę dla fanów kolarstwa górskiego, bez względu na to czy przemierzają specjalnie wytyczone ścieżki, czy kierują się zgodnie z intuicją. Jeśli zależy Ci na aktywnej formie wypoczynku i liczysz na sporą dawkę adrenaliny, to powinieneś zainteresować się tym właśnie sportem. Osoby, które nie miały dotąd okazji jeździć po tak trudnych trasach, mogą nie zdawać sobie sprawy z kluczowych różnic między zwykłym “góralem”, a rowerem zaprojektowanym specjalnie do tego typu wypraw. Nasze wskazówki przygotują Cię na wszystko!

Rower nowy czy używany?

Kolarstwo górskie jest sportem wymagającym – najlepiej odnajdą się w nim osoby skłonne do podejmowania ryzyka i jednocześnie zdroworozsądkowe. Mimo wysoko zawieszonej poprzeczki, MTB (z ang. mountain biking) stale zyskuje na popularności.

Jeśli rozważasz zakup nowego roweru, a nigdy wcześniej nie miałeś do czynienia z tą właśnie dyscypliną, zacznij od przejażdżek swoim starym rowerem górskim lub skorzystaj z usług wypożyczalni – MTB nie sprowadza się wyłącznie do jednego stylu jazdy i nie polecamy zakładać w ciemno, że któryś z styl na pewno przypadnie Ci do gustu. Dlatego odradzamy inwestowania dużych kwot, dopóki nie upewnisz się, że to sport dla Ciebie. Kolarstwo ekstremalne mało kiedy sprowadza się do podziwiania pięknych widoków, ponieważ cała uwaga sportowca skupia się na bezpiecznym przemierzeniu trasy. Trudnością jest tu nie tylko stromość terenu, ale też wystające zewsząd kamienie i wąskie ścieżki poprzecinane korzeniami. Bicie rekordów prędkości, skoki, jazda rowerem na orientację, maraton – to tylko kilka ze wszystkich odmian kolarstwa górskiego, jakie mogą uatrakcyjnić Ci aktywność, gdy już połkniesz bakcyla.

Dobry sprzęt do MTB

Dobry sprzęt do MTB

Model przeznaczony do kolarstwa górskiego w dużym stopniu różni się od tradycyjnego – trudny, wyboisty teren sprawia, że konstrukcja roweru musi spełniać pewne warunki. Krótka rama ma ogromne znaczenie dla zwrotności i zachowania równowagi. Wzmocniony korpus nie połamie się wskutek gwałtownych skoków lub dynamicznej jazdy. Grube opony z głębokim bieżnikiem ułatwią przemierzanie trudno dostępnego terenu. Brak błotników pozwala odciążyć rower i zapobiec wszelkiego rodzaju stukom z ich udziałem na dynamicznej trasie. Na wyposażeniu roweru powinien znaleźć się przynajmniej jeden amortyzator, który zwiększy przyczepność koła do podłoża.

Techniczne podejście do kolarstwa górskiego

W co wyposażyć się poza rowerem?

Ubranie do MTB musi być wygodne – najrozsądniej postawić na profesjonalną kolarską odzież. Dopasowany fason pozwoli uniknąć haczenia strojem o gałęzie drzew, a przewiewny i odprowadzający pot materiał zapewni doskonały komfort podczas energicznej jazdy. Bielizna termiczna, profesjonalna koszulka i spodnie rowerowe w zupełności wystarczą przy dobrej pogodzie – w razie ochłodzenia możesz pokusić się dodatkowo o softshell.

Najważniejszym akcesorium obok roweru jest oczywiście kask. Z uwagi na wyboistość terenu nie da się wykluczyć upadku ani na początku swojej przygody z tego typu kolarstwem, ani wtedy, gdy już stanie się ono regularnym hobby. Kask po założeniu na głowę nie może uciskać lub zsuwać się na boki, nawet wtedy, gdy potrząsasz nią energicznie. Nie bez znaczenia są także rękawiczki, które mają zapobiec ślizganiu się dłoni na kierownicy, oraz gogle lub okulary dla ochrony oczu przed słońcem, błotem i odskakującymi spod kół kamykami. Nie ma sensu łudzić się, że wywrotka Cię ominie – podłoże, na które upadniesz z dużą pewnością okaże się ostre i twarde, dlatego zainwestuj w porządne ochraniacze.

Liczy się dobra zabawa

Techniczne podejście do kolarstwa górskiego

Jeśli decydujesz się zabrać swój rower na górską przejażdżkę, od pierwszej sekundy powinna towarzyszyć Ci wnikliwa obserwacja terenu, skupienie na zachowaniu równowagi i dobór odpowiedniej prędkości. Dla rozwoju tych umiejętności, warto zawczasu poćwiczyć slalom wokół rozstawionych przez siebie przeszkód i jazdę po wąskich deskach. Albo wybrać się na polne i leśne ścieżki na w miarę płaskim terenie, gdzie nie brak błota, kamieni czy konarów drzew. Tym sposobem w bezpiecznych warunkach wyćwiczysz odpowiednią technikę pokonywania przeszkód i na górzyste stromości ruszysz lepiej przygotowany – ryzyko upadku będzie znacznie mniejsze, a zjazd dużo przyjemniejszy. Możesz też zasięgnąć wiedzy instruktora lub kumpla zaprawionego w kolarstwie ekstremalnym. Za ich radą już na starcie wyeliminujesz wiele błędów i dowiesz się, gdzie w pobliżu Twojego miejsca zamieszkania przebiega odpowiednia trasa dla początkujących.

Liczy się dobra zabawa

Prawdziwa przyjemność z kolarstwa górskiego to nagroda jedynie dla wytrwałych. Osobom, które stawiają sobie zbyt ambitne cele i nie doceniają stopnia trudności tras MTB, łatwo się zrazić. I nie chodzi tu jedynie o kondycję – ją można zawsze wyćwiczyć. Prawdziwa trudność tkwi w zapanowaniu nad wieloma umiejętnościami na raz i w niezrażaniu się początkowymi wywrotkami, które z dużym prawdopodobieństwem będą bardziej bolesne od tych na płaskim terenie.

W co wyposażyć się poza rowerem

Jazda rowerowa w górach, to doskonała propozycja spędzania czasu wolnego nie tylko dla samotników, ale i osób towarzyskich. Bez względu na to, do którego typu sam się zaliczasz, pamiętaj, że najważniejsza jest dobra zabawa. Zawsze możesz skrzyknąć paczkę przyjaciół lub osób poznanych na forach internetowych i organizować z nimi wspólne przejazdy.

Jeśli nie możesz doczekać się ekstremalnych wyzwań i szukasz nowego sprzętu, zachęcamy Cię do zajrzenia na stronę sklepu Lulagoga. Specjaliści pomogą Ci w doborze odpowiedniego roweru, odzieży i akcesoriów niezbędnych do poruszania się po górskich wertepach.

Źródło zdjęć: shutterstock.com

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here