Jak wybrać silnik do łodzi?

0
1763

Wiele łodzi oryginalnie nie jest wyposażonych w silniki, a jedynie w wiosła. Dotyczy to zarówno klasycznych łódek, jak i większości pontonów. Nie oznacza to jednak, że nigdy nie możemy używać do nich silnika. Wręcz przeciwnie – wiele modeli na to pozwala, co wiąże się z koniecznością zakupu tego dodatkowego napędu. Zobaczmy zatem, w jaki sposób wybrać odpowiedni model.

Ciężar własny silnika

Każdy silnik trochę waży. Jest to bardzo istotna kwestia, o której należy pamiętać podczas zakupu urządzenia. Każda jednostka pływająca ma bowiem odpowiedni udźwig, którego nie możemy nigdy przekroczyć. Należy więc zastanowić się, jaką wagę doda silnik wraz z benzyną do osób, które poruszają się jednostką pływającą. Łączna liczba kilogramów musi bowiem mieścić się w dozwolonym przedziale.

Doskonałym przykładem jest tutaj sytuacja, z jaką możemy spotkać się w pontonach. Ponton może być dedykowany na przykład do przewożenia trzech osób bez bagażu lub też dwóch osób i bagażu. W takim przypadku, o ile istnieje możliwość doposażenia go również w silnik, zazwyczaj będzie on na tyle ciężki, że pozwoli na przewiezienie jedynie dwóch osób bez dodatkowego bagażu (lub też z bagażem podręcznym o bardzo małej masie). Na całe szczęście każda jednostka pływająca w swojej specyfikacji musi mieć dokładnie wypisane, jakiego rodzaju obciążenie może przewozić.

Moc silnika

Kolejnym ważnym parametrem jest moc silnika. Z pozoru mogłoby się wydawać, że to proste – im silniejszy, tym lepiej. Tak jednak nie jest. Do każdej jednostki pływającej musimy dobrać odpowiedni rodzaj silnika, o mocy dedykowanej do danej łodzi. Również i tę informację należy sprawdzić w specyfikacji.

Również tutaj możemy posłużyć się przykładem pontonu. Zazwyczaj dedykowany do niego silnik mieści się w zakresie do 1 kW (1000 W). Dlatego też wybierając konkretny jego model, nie powinniśmy przekraczać tej wielkości. Zapewni to zarówno komfortową, jak i zupełnie bezpieczną podróż jednostką pływającą.

Dodatkowo należy sprawdzić również rodzaj mocowania silnika, który musi być dedykowany do konkretnego rodzaju jednostki.

Wygoda użytkowania i intuicyjność

Dla wielu osób posługiwanie się silnikiem przy łodzi czy pontonie to wielka nowość. Dlatego też jego obsługa musi być w pełni intuicyjna i prosta, a ponadto bardzo komfortowa. W tym przypadku warto zdecydować się między innymi na silniki z rozkładaną rączką i możliwością wielopozycyjnej regulacji kąta. Dzięki temu będziemy mogli z pewnością posługiwać się nim tak, jak najbardziej lubimy, wygodnie siedząc w naszej łodzi.

Zastanawiasz się teraz, gdzie kupić silnik, który będzie dla ciebie najlepszy? Zachęcamy do obejrzenia oferty, którą znajdziesz w dziale silniki do łodzi – sklep Szopeneria. Z pewnością dopasujesz jeden z nich do swoich potrzeb i jednostki, jaką posiadasz. Nie zabraknie ci tam także dodatkowych akcesoriów, takich jak choćby pokrowce, które z pewnością pomogą w zachowaniu go w dobrym stanie przez wiele długich lat.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here